nezávislost-energie-styl
stránky o zdravém životním stylu pro mladé i ‚věčně mladé‘
© 2012-2017 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi
 

Má smysl vztah s ženatým mužem či vdanou ženou?

Zdeněk Breitenbacher, Elixír lásky XVIII.
 
 
Podíváme-li se kolem sebe, můžeme spatřit mnoho zamotaných vztahů, které ze začátku znamenaly příjemné mimomanželské povyražení, ale po nějaké době se stávají dramatem, z kterého nelze odejít bez pořádného maléru. Můj názor je jasný: Nestojí to za to - je to totiž přesně jak v tom rčení: Když do pekla, tak na krásném koni. Krásný kůň se člověku dříve nebo později okouká, ale peklo je jisté...

Máme-li se bavit o skutečné lásce a nikoliv o tom, co si pod tímto pojmem lidé často představují, tak pro nevěru zde není místo ani důvod. Jenže lidé si lásku často pletou se zamilovaností nebo jen s prostou vděčností za přítomnost toho druhého a za to, že nám plní naše potřeby.
Něco jsme k tomuto tématu napsali už ve článcích „Co je to láska?“ a „Může muž milovat dvě ženy?“. Stručně se dá říci, že láska chce nezištně dávat - bez ohledu na to, jestli za to dostane něco zpátky. Všechny ostatní vztahy, které lásku jenom připomínají, chtějí především brát a skončí v okamžiku, kdy ten druhý (třeba i dočasně) přestane dávat.
V materiálních potřebách je každý nahraditelný, zatímco v lásce nikoliv. Je-li vztah založen nikoliv na lásce, nýbrž jen na vděčnosti a vzájemném uspokojování potřeb (což je mimochodem naprostá většina manželských vztahů), může se do vztahu vklínit někdo jiný. Tím si ale účastníci zadělávají na budoucí problémy. Většina rizik vyplývá z toho, že každý z těch dvou od vztahu očekává něco jiného: Muž jde většinou jen za zábavou, zatímco žena se citově daleko více angažuje. Nazval bych to „Nesymetrická citová angažovanost“.
 
 
Kdo je typickým účastníkem mimomanželských vztahů?
 
A. Ženatý muž, který hledá alternativní sexuální uspokojení
Většinou nemá zájem bourat svoji rodinu. Manželka mu zajišťuje chod domácnosti a péči o děti, a muž jen hledá nějaké zpestření. Varování pro ženy - jejich milenky: Takovýto muž se kvůli vám rozvádět nebude. I kdybyste zkoušela všechno možné, k rozvodu ho nepřimějete. Bude vám vykládat o tom, jak se nemůže rozvádět kvůli dětem, kvůli manželce hrozící sebevraždou, kvůli závěti svého strýce v Americe a podobně, prostě rozvod „prozatím“ není možný. Ale aby vás neztratil, bude vám tvrdit, že jak děti odrostou, manželka přestane hrozit sebevraždou a strýc vyplatí slíbené dědictví, ihned se rozvede a padne vám kolem krku. Sliby se slibují, blázni se radují.
  Víte, kdo je pro muže „ideální milenka“? Naprosto jakákoliv ženská, jen když nechce, aby se muž kvůli ní rozvedl. Krásná nebo ošklivá, tlustá nebo hubená, chytrá nebo hloupá, všechno je úplně jedno, jen když neotravuje s rozvodem. Kruté, ale pravdivé.
 
B. Vdaná žena, která citově strádá
Poměrně častý případ. Muž může být velmi zaměstnaný podnikatel, málo vnímavý kutil či jen domácí pecivál. Pozorných mužů je málo, a jakmile se v okolí nějaký objeví, může žena zakolísat. Varování pro muže (stejné jako předtím pro ženy): Tato žena se kvůli vám rozvádět nebude. Má děti, a ty jsou pro ni nejdůležitější. I kdyby její manžel nestál za nic, stále je to otec a součást rodiny. Kdyby se měla rozvádět, pro děti by vznikla velmi obtížná situace, a to ona neudělá. Ale na rozdíl od mužů žena většinou nijak nemlží a nevěší nikomu bulíky na nos, prostě řekne na rovinu, že se rozvádět nebude. Ber nebo nech bejt. Rozvedla by se jedině v případě velkého problému, například kdyby manžel ji bil, byl alkoholik nebo gambler. Ale to by asi nečekala na vás a rozvedla se už dávno, že?
 
C. Žena, která si potřebuje stále potvrzovat svoji atraktivitu
Sem patří ženy vdané i svobodné či rozvedené. Muži o několik let mladší než ony jsou vřele vítáni, vztahy ale nemají dlouhého trvání. Bouřlivé začátky jsou brzy vystřídány ochlazením a střetem rozdílných zájmů, které jsou u velkého věkového rozdílu pochopitelné. Často to končí oboustranným zklamáním a žena si musí hledat potvrzení své atraktivity jinde. Většinou je to čím dál tím obtížnější a jediným východiskem ze začarovaného kruhu je pochopení skutečnosti, že lidská krása se zdaleka neměří jen vnějším vzhledem, nýbrž (a to především) krásou vnitřní, krásou ducha, krásou osobnosti.
 
D. Zlatokopka
Zlatokopky jsou nebezpečné, zvlášť, jsou-li svobodné či rozvedené. Intimní vztah s ženatým mužem je pro ně jen úvodem a cílem je něco jiného. Využívají toho, že ženatý muž nechce prozrazení vztahu, čímž ho dostanou pod tlak. Jedna moje bývalá kolegyně si pustila pusu na špacír a prozradila, jak si rozjela vztah s šéfem, po pár měsících zaútočila a řekla si o významné zvýšení platu. Normálně by k žádnému zvyšování nebyl důvod, ale ona mu pohrozila, že všechno vyklopí jeho manželce. Prekérní situace, viďte? Nyní je každá rada drahá. Nebudu napínat, jak to dopadlo - to zvýšení platu si skutečně vymohla. Největší problém je, že taková situace se může za pár měsíců opakovat a požadavky se budou stupňovat. Věřte, nechtěl bych být v podobné situaci...
  Jste-li hráč pokeru, můžete zkusit blufovat: „Ona už to stejně ví, včera jsem jí to řekl“, ale nemusí to zafungovat. V takovém případě je asi lepší doma kápnout božskou, na kolenou se manželce upřímně omluvit a spojit se s ní proti „té potvoře vyděračské“.
 
E. Svobodný muž či žena s nedostatkem jiných příležitostí
Lidé, kteří jsou sami a kteří mají málo příležitostí k seznamování, mohou podlehnout svodům a rozjet si vztah s vdanou ženou nebo ženatým mužem. Na čas je to možná uspokojí, ale musí si uvědomit, že na trvalý vztah to v žádném případě není a že se kvůli nim nikdo rozvádět nebude. Na internetu v různých poradnách najdete spoustu dotazů typu „Kdy už se konečně kvůli mně rozvede?“ - jedinou správnou odpovědí je „Nikdy“. Jak jsem se snažil popsat výše, ženatí mužové a vdané ženy se kvůli vám rozvádět nebudou, ledaže by jejich život byl opravdovým trápením. Ale v takovém případě není důvod, aby s tím otáleli a čekali zrovna na vás.
  Svobodní lidé, kteří se zamotají do vztahu s ženatým mužem či vdanou ženou, by se měli zamyslet nad tím, co je vlastně motivací jejich protějšku, proč se jejich protějšek odhodlal k nevěře. Většinou je to jedna z výše uvedených kategorií a svobodný člověk je jen nástrojem v nějaké jejich hře.
 
 
 
Všimněte si, že mužských kategorií je zde podstatně méně - zájem o sex je tím hlavním motorem, zatímco u žen bývá ta motivace daleko pestřejší. Nehodlám nikoho soudit, jen naznačuji, co se může stát. Těch možných scénářů je samozřejmě daleko více, vybírám ty nejtypičtější. Máme tedy několik variant:
 
1. Ženatý muž, vdaná žena
V takovém případě mají oba dva zájem svůj vztah utajit co nejdéle, a tak by se taková situace mohla zdát relativně bezpečnou. Přesto může vzniknou problém v případě výše zmíněné nesymetrické citové angažovanosti. Znám případy, kdy žena dávno rezignovala na svůj legální vztah a totéž očekává od svého milence, jenže ten se k ničemu nemá a už vůbec se mu nechce rozvádět. Jestliže žena přitlačí na pilu, hrozí prozrazení a hned trojí konec: Rozbijí se obě stávající rodiny a milenecký vztah pochopitelně také - neznám žádného muže, který by si vzal milenku, která mu proti jeho vůli rozbila manželství.
 
2. Svobodný muž, vdaná žena
Jednoznačně jde o vztah bez perspektivy, jak už jsem uvedl výše, žena se s ohledem na děti rozvádět nebude. Z toho ale pro ni vyplývá riziko, že narazí na nevyzrálého muže, který ji tak moc bude chtít, že ji bude pronásledovat na každém kroku. To je pak pro ženu velmi nepříjemná situace, často to končí prozrazením vztahu a nechtěným rozpadem její rodiny.
 
3. Ženatý muž, svobodná žena
Nejspíš nejrizikovější kombinace. Muž totiž netuší, jaké má žena úmysly. Ony se ty její úmysly dokonce mohou postupně vyvíjet, podle toho, jaké žena vycítí možnosti. Většinou to ze začátku vypadá jako oboustranná nezávazná zábava, ale u žen to tak zpravidla nebývá, vždycky je za tím ještě něco dalšího. Často jde o touhu po trvalejším vztahu nebo o zájem o nějaký profit. Také je velmi častým scénářem situace, kdy ženě jde nejdříve o trvalý vztah, jenže posléze zjistí, že muž se rozvádět nechce, a tak z toho zkusí vytřískat aspoň nějaký materiální prospěch.
 
 
 
V žádné z variant ale nelze hovořit o lásce, s tou to nemá nic společného. Vždy je tam nanejvýš zamilovanost, případně také chladná kalkulace, ale o skutečnou lásku nejde, tu je třeba hledat jinde. Šťastných konců je jen velmi málo. V lepším případě to končí bolením hlavy, daleko častěji ale krachem mileneckého vztahu, který s sebou strhne navíc jeden nebo oba vztahy legální.
Dejte si bacha a ty, čerte, nepokoušej .
  Komentáře

Pro psaní komentářů se prosím přihlaste. Pokud u nás zatím nemáte účet, můžete se zaregistrovat zde.
  Neměli byste vynechat

Jak oznámit rozchod?

Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi, Elixír lásky XI.
Jak jsme zde už několikrát napsali, láska je dar od existence (Boha, osudu, jak chcete) a nelze ji ovládat naší vůlí či snahou. Láska přichází, když se jí zachce, a odchází zrovna tak. A tak jsme někdy konfrontováni se situací, kdy to, co se zdálo věčné, najednou končí. Vztah se vyčerpal, láska odešla a zůstali tu dva lidé, kteří se s tím musejí nějak srovnat. To je těžké, velmi těžké.
Je to těžké pro toho, kdo dříve než ten druhý pochopil, že láska již odešla, a stejně tak je to těžké pro toho druhého, který ještě v lásku věří. Pokud jsme tím, kdo si už uvědomuje nepřítomnost lásky, jak to máme říci tomu druhému?

Hezký den přeju

Zdeněk Breitenbacher
Minule jsme psali o tom, jak vhodně volenými barvami oblékání můžeme působit na sebe a dokonce i na své okolí. To ale zdaleka neplatí jen o barvách. Asi vám neřeknu nic nového, když budu tvrdit, že naše nálada je nakažlivá. A jsme-li v dobré náladě, naše okolí to vnímá a reaguje. Naši blízcí, s kterými žijeme – partner(ka) a děti – citlivě reagují na naši náladu, a jsme-li v pohodě a samý úsměv, budou oni také.

Rozkvetlý pažitkový chléb

Jolana Breitenbacherová
Máte chuť na skvělou pomazánku s pažitkou? Tak zkuste náš recept! Pomazánka je docela sytá, takže se hodí třeba jako vydatná svačina při práci na zahrádce. Teď, když sluníčko vykoukne z mraků a pošimrá nás svými hřejivými paprsky, táhne nás to ven a nikomu se nechce vařit složitá jídla. A to je skvělá příležitost vyzkoušet recept, při kterém se využije nejen zelená nať pažitky, kterou známe všichni, ale také její květy. Krásně fialové pažitkové květy jsou jedlé, skvěle chutnají a ještě lépe vypadají.

nezávislost-energie-styl
stránky o zdravém životním stylu pro mladé i ‚věčně mladé‘
© 2012-2017 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi