nezávislost • energie • styl
© 2012-2021 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi
 

Má smysl vztah s ženatým mužem či vdanou ženou?

Elixír lásky XVIII.
 
 
Podíváme-li se kolem sebe, můžeme spatřit mnoho zamotaných vztahů, které ze začátku znamenaly příjemné mimomanželské povyražení, ale po nějaké době se stávají dramatem, z kterého nelze odejít bez pořádného maléru. Můj názor je jasný: Nestojí to za to - je to totiž přesně jak v tom rčení: Když do pekla, tak na krásném koni. Krásný kůň se člověku dříve nebo později okouká, ale peklo je jisté...

Máme-li se bavit o skutečné lásce a nikoliv o tom, co si pod tímto pojmem lidé často představují, tak pro nevěru zde není místo ani důvod. Jenže lidé si lásku často pletou se zamilovaností nebo jen s prostou vděčností za přítomnost toho druhého a za to, že nám plní naše potřeby.
Něco jsme k tomuto tématu napsali už ve článcích „Co je to láska?“ a „Může muž milovat dvě ženy?“. Stručně se dá říci, že láska chce nezištně dávat - bez ohledu na to, jestli za to dostane něco zpátky. Všechny ostatní vztahy, které lásku jenom připomínají, chtějí především brát a skončí v okamžiku, kdy ten druhý (třeba i dočasně) přestane dávat.
V materiálních potřebách je každý nahraditelný, zatímco v lásce nikoliv. Je-li vztah založen nikoliv na lásce, nýbrž jen na vděčnosti a vzájemném uspokojování potřeb (což je mimochodem naprostá většina manželských vztahů), může se do vztahu vklínit někdo jiný. Tím si ale účastníci zadělávají na budoucí problémy. Většina rizik vyplývá z toho, že každý z těch dvou od vztahu očekává něco jiného: Muž jde většinou jen za zábavou, zatímco žena se citově daleko více angažuje. Nazval bych to „Nesymetrická citová angažovanost“.
 
 
Kdo je typickým účastníkem mimomanželských vztahů?
 
A. Ženatý muž, který hledá alternativní sexuální uspokojení
Většinou nemá zájem bourat svoji rodinu. Manželka mu zajišťuje chod domácnosti a péči o děti, a muž jen hledá nějaké zpestření. Varování pro ženy - jejich milenky: Takovýto muž se kvůli vám rozvádět nebude. I kdybyste zkoušela všechno možné, k rozvodu ho nepřimějete. Bude vám vykládat o tom, jak se nemůže rozvádět kvůli dětem, kvůli manželce hrozící sebevraždou, kvůli závěti svého strýce v Americe a podobně, prostě rozvod „prozatím“ není možný. Ale aby vás neztratil, bude vám tvrdit, že jak děti odrostou, manželka přestane hrozit sebevraždou a strýc vyplatí slíbené dědictví, ihned se rozvede a padne vám kolem krku. Sliby se slibují, blázni se radují.
  Víte, kdo je pro muže „ideální milenka“? Naprosto jakákoliv ženská, jen když nechce, aby se muž kvůli ní rozvedl. Krásná nebo ošklivá, tlustá nebo hubená, chytrá nebo hloupá, všechno je úplně jedno, jen když neotravuje s rozvodem. Kruté, ale pravdivé.
 
B. Vdaná žena, která citově strádá
Poměrně častý případ. Muž může být velmi zaměstnaný podnikatel, málo vnímavý kutil či jen domácí pecivál. Pozorných mužů je málo, a jakmile se v okolí nějaký objeví, může žena zakolísat. Varování pro muže (stejné jako předtím pro ženy): Tato žena se kvůli vám rozvádět nebude. Má děti, a ty jsou pro ni nejdůležitější. I kdyby její manžel nestál za nic, stále je to otec a součást rodiny. Kdyby se měla rozvádět, pro děti by vznikla velmi obtížná situace, a to ona neudělá. Ale na rozdíl od mužů žena většinou nijak nemlží a nevěší nikomu bulíky na nos, prostě řekne na rovinu, že se rozvádět nebude. Ber nebo nech bejt. Rozvedla by se jedině v případě velkého problému, například kdyby manžel ji bil, byl alkoholik nebo gambler. Ale to by asi nečekala na vás a rozvedla se už dávno, že?
 
C. Žena, která si potřebuje stále potvrzovat svoji atraktivitu
Sem patří ženy vdané i svobodné či rozvedené. Muži o několik let mladší než ony jsou vřele vítáni, vztahy ale nemají dlouhého trvání. Bouřlivé začátky jsou brzy vystřídány ochlazením a střetem rozdílných zájmů, které jsou u velkého věkového rozdílu pochopitelné. Často to končí oboustranným zklamáním a žena si musí hledat potvrzení své atraktivity jinde. Většinou je to čím dál tím obtížnější a jediným východiskem ze začarovaného kruhu je pochopení skutečnosti, že lidská krása se zdaleka neměří jen vnějším vzhledem, nýbrž (a to především) krásou vnitřní, krásou ducha, krásou osobnosti.
 
D. Zlatokopka
Zlatokopky jsou nebezpečné, zvlášť, jsou-li svobodné či rozvedené. Intimní vztah s ženatým mužem je pro ně jen úvodem a cílem je něco jiného. Využívají toho, že ženatý muž nechce prozrazení vztahu, čímž ho dostanou pod tlak. Jedna moje bývalá kolegyně si pustila pusu na špacír a prozradila, jak si rozjela vztah s šéfem, po pár měsících zaútočila a řekla si o významné zvýšení platu. Normálně by k žádnému zvyšování nebyl důvod, ale ona mu pohrozila, že všechno vyklopí jeho manželce. Prekérní situace, viďte? Nyní je každá rada drahá. Nebudu napínat, jak to dopadlo - to zvýšení platu si skutečně vymohla. Největší problém je, že taková situace se může za pár měsíců opakovat a požadavky se budou stupňovat. Věřte, nechtěl bych být v podobné situaci...
  Jste-li hráč pokeru, můžete zkusit blufovat: „Ona už to stejně ví, včera jsem jí to řekl“, ale nemusí to zafungovat. V takovém případě je asi lepší doma kápnout božskou, na kolenou se manželce upřímně omluvit a spojit se s ní proti „té potvoře vyděračské“.
 
E. Svobodný muž či žena s nedostatkem jiných příležitostí
Lidé, kteří jsou sami a kteří mají málo příležitostí k seznamování, mohou podlehnout svodům a rozjet si vztah s vdanou ženou nebo ženatým mužem. Na čas je to možná uspokojí, ale musí si uvědomit, že na trvalý vztah to v žádném případě není a že se kvůli nim nikdo rozvádět nebude. Na internetu v různých poradnách najdete spoustu dotazů typu „Kdy už se konečně kvůli mně rozvede?“ - jedinou správnou odpovědí je „Nikdy“. Jak jsem se snažil popsat výše, ženatí mužové a vdané ženy se kvůli vám rozvádět nebudou, ledaže by jejich život byl opravdovým trápením. Ale v takovém případě není důvod, aby s tím otáleli a čekali zrovna na vás.
  Svobodní lidé, kteří se zamotají do vztahu s ženatým mužem či vdanou ženou, by se měli zamyslet nad tím, co je vlastně motivací jejich protějšku, proč se jejich protějšek odhodlal k nevěře. Většinou je to jedna z výše uvedených kategorií a svobodný člověk je jen nástrojem v nějaké jejich hře.
 
 
 
Všimněte si, že mužských kategorií je zde podstatně méně - zájem o sex je tím hlavním motorem, zatímco u žen bývá ta motivace daleko pestřejší. Nehodlám nikoho soudit, jen naznačuji, co se může stát. Těch možných scénářů je samozřejmě daleko více, vybírám ty nejtypičtější. Máme tedy několik variant:
 
1. Ženatý muž, vdaná žena
V takovém případě mají oba dva zájem svůj vztah utajit co nejdéle, a tak by se taková situace mohla zdát relativně bezpečnou. Přesto může vzniknou problém v případě výše zmíněné nesymetrické citové angažovanosti. Znám případy, kdy žena dávno rezignovala na svůj legální vztah a totéž očekává od svého milence, jenže ten se k ničemu nemá a už vůbec se mu nechce rozvádět. Jestliže žena přitlačí na pilu, hrozí prozrazení a hned trojí konec: Rozbijí se obě stávající rodiny a milenecký vztah pochopitelně také - neznám žádného muže, který by si vzal milenku, která mu proti jeho vůli rozbila manželství.
 
2. Svobodný muž, vdaná žena
Jednoznačně jde o vztah bez perspektivy, jak už jsem uvedl výše, žena se s ohledem na děti rozvádět nebude. Z toho ale pro ni vyplývá riziko, že narazí na nevyzrálého muže, který ji tak moc bude chtít, že ji bude pronásledovat na každém kroku. To je pak pro ženu velmi nepříjemná situace, často to končí prozrazením vztahu a nechtěným rozpadem její rodiny.
 
3. Ženatý muž, svobodná žena
Nejspíš nejrizikovější kombinace. Muž totiž netuší, jaké má žena úmysly. Ony se ty její úmysly dokonce mohou postupně vyvíjet, podle toho, jaké žena vycítí možnosti. Většinou to ze začátku vypadá jako oboustranná nezávazná zábava, ale u žen to tak zpravidla nebývá, vždycky je za tím ještě něco dalšího. Často jde o touhu po trvalejším vztahu nebo o zájem o nějaký profit. Také je velmi častým scénářem situace, kdy ženě jde nejdříve o trvalý vztah, jenže posléze zjistí, že muž se rozvádět nechce, a tak z toho zkusí vytřískat aspoň nějaký materiální prospěch.
 
 
 
V žádné z variant ale nelze hovořit o lásce, s tou to nemá nic společného. Vždy je tam nanejvýš zamilovanost, případně také chladná kalkulace, ale o skutečnou lásku nejde, tu je třeba hledat jinde. Šťastných konců je jen velmi málo. V lepším případě to končí bolením hlavy, daleko častěji ale krachem mileneckého vztahu, který s sebou strhne navíc jeden nebo oba vztahy legální.
Dejte si bacha a ty, čerte, nepokoušej .
  Komentáře
  Neměli byste vynechat

Jak sbalit kluka?

Elixír lásky VII.
Jak sbalit kluka? Jak sbalit holku? Muže, ženskou, chlapa, babu atd...? To jsou jedny z nejčastějších dotazů ve vyhledávačích. Pokud prožíváte krásný a harmonický vztah, nejspíš vás tyhle věci nebudou příliš zajímat - nanejvýš jako zábavné čtení. Je ale možné, že jste sami a že vám láska chybí. Jak ji získat? Je to opravdu tak jednoduché, otevřít si vyhledávač a najít jasný a proveditelný návod?
Ano a ne, záleží na tom, co přesně hledáte. Pokud je to opravdu láska a ne nějaký jiný typ vztahu, pak jste právě otevřeli správné stránky. Pomohu vám uvařit elixír lásky...

Nyní se vrátíme k životosprávě, jedné z velmi důležitých komponent našeho elixíru mládí. Nebude ovšem řeč o stravování, nýbrž o vztahu k alkoholu. Jakkoliv rádi v žertu citujeme klasická díla a slova o tom, že alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství, přece jenom si musíme jeho množství hlídat. Že náročnou oslavu zaplatíme ztrátou nemalého množství mozkových buněk, to už asi víme, a že se to našemu zdraví nelíbí, taky nějak (i když neradi) tušíme. Přesto se občas dostaneme do společenské situace, kdy odmítat alkohol je velmi obtížné. Co s tím?

Je to už dlouho, co jsme uvedli článek „Rozumíte svému osudu?“, ale pořád dostávám dotazy na reálnou možnost porozumění vlastnímu osudu. Nejsme jen třtina vlající ve větru nekonečného řetězce náhod, bez jakéhokoliv hlubšího smyslu? Věřím, že ne.
Věřím, že to, co se nám děje, je v souladu s nějakým hlubším záměrem, jehož jsme součástí. Pokud tomu záměru aspoň trochu porozumíme, mnoho věcí v našem životě se zjednoduší a nebudeme ztrácet energii v marných zápasech o něco, co nám není předurčeno. Naopak, půjdeme přímou cestou a vše se nám bude dařit. Je to vůbec možné, porozumět celému záměru? Nebo aspoň tomu, co se týká nás samotných? Jak vůbec k onomu porozumění dospět?

nezávislost • energie • styl
© 2012-2021 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi