nezávislost-energie-styl
stránky o zdravém životním stylu pro mladé i ‚věčně mladé‘
© 2012-2018 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi
 

Třídenní hladovka - podrobný návod

Zdeněk Breitenbacher
13 komentářů
 
Zdůraznili jsme již několikrát, že hladovka je nejúčinnější způsob očisty organismu. Umožní vám zbavit se chemických a toxických usazenin v těle a nastartuje tak proces tělesného i duševního omlazení. To, jak dlouhou hladovku podstoupíte, pak určuje, do jaké hloubky ve vašem těle a s jakou intenzitou celá očista proběhne. Mnozí z vás již vyzkoušeli jednodenní hladovku a chtěli by postoupit dále - třídenní hladovka je vhodným pokračováním. Podívejme se podrobně, jak takovou hladovku provést.

Pro začátek si zkusme porovnat, čeho lze dosáhnout v hladovkách různé délky.
Jednodenní hladovka. Během jednodenní hladovky si pročistíte střeva, což je rozhodně důležité, ale mnohem důležitější je, že si pročistíte mysl - od blokujících myšlenek, které vám říkají, že bez jídla nepřežijete déle jak půl dne. Je to zvláštní, ale hlava je největší překážkou v úspěšném hladovění. Ta vám bude stále servírovat myšlenky na jídlo a na to, co strašného se může stát, když se okamžitě nenajíte. Pokud odoláte, velmi si posílíte svou vůli a také sebevědomí. Pravidelná jednodenní hladovka - vždy jedenkrát za týden - se právem považuje za jeden z nejlepších prostředků na vybudování silné vůle.
Třídenní hladovka. Během ní se váš metabolismus začíná připravovat na změnu stravovacího režimu. Z vnějšku žádná potrava nepřichází, takže tělo se chystá zahájit tzv. vnitřní spalování - autolýzu. To je stav, kdy tělo začne odbourávat nadbytečné tkáně - zejména tukové zásoby. To je právě naším cílem. Za tři dny toho moc nespálíte, ale dovolili jste odpočinout žaludku, slinivce a střevům. Návrat do běžného stravovacího režimu již vyžaduje jistou opatrnost, ale mnoho toho pokazit nemůžete. Třídenní hladovka je tak maximální doba, po kterou si troufnu být vaším průvodcem; pro delší hladovění už musíte nastudovat mnohem více věcí, než vám můžeme tlumočit zde na Elixíru mládí - především bezpečný návrat k normálnímu stravovacímu režimu.
Týdenní hladovka. Při sedmidenní hladovce si už naplno vyzkoušíte, co to je vnitřní spalování. Nejvíc vás asi překvapí, že ztratíte pocit hladu. To je tím, že většina lidí má tukových zásob dostatek, takže tělo rozhodně nestrádá. I pocit chladu, který je v prvních třech dnech hladovění docela výrazný, ustupuje. Paradoxně se tak v druhé polovině týdne cítíte mnohem lépe, než na začátku hladovění. Důkladně si očistíte žaludek, slinivku, střeva a nově také játra. Divili byste se, co z vás všechno může vyjít po šesti dnech zcela bez jídla - ta nepříjemně páchnoucí kalovitá hmota je stará žluč z vašich jater. Tohoto se při kratších hladovkách dosáhnout nedá.
Čtrnáctidenní hladovka. To pokračujete v očistě, teď už s velkým důrazem na játra. Játra má zcela v pořádku jen málo lidí a nejčastějším problémem je steatóza - ztučnění jater. Takovou čtrnáctidenní hladovkou můžete ztučnění jater silně zredukovat, opakovanou hladovkou pak zcela odstranit. Tím vám pomine mnoho nepříjemných projevů steatózy - pocity těžkosti a malátnosti, únava, nadýmání, zácpa či průjem, pocity na zvracení a další. Při čtrnáctidenní hladovce dochází k vyššímu okyselení organismu, což se projevuje podobně jako kocovina. To je jeden z důvodů, proč při čtrnáctidenní hladovce opět pročišťujete i mysl, protože nutkání hladovku ukončit je velké. Když vydržíte, odměna v podobě očištěných jater a hodně posílené vůle vás nemine.
Delší hladovky. Sem už moje vlastní zkušenosti nesahají, ale budeme-li věřit zkušenějším (např. našim oblíbeným autorům Gennadiji Malachovu a MUDr. Vilmě Partykové), čekají nás další zajímavé postupné cíle. Zatímco pokračuje spalování nepotřebných tkání a očista orgánů, hladovka se stále více projevuje i v očistě mysli. Pokud vytrváte, mnohem lépe poznáte sami sebe a především své největší překážky v sebedůvěře. Jejich poznáním a pochopením se jich zbavíte. Při extrémních hladovkách v délce 40 dnů (jak absolvovali už Mojžíš na hoře a Kristus v poušti) je slibováno probuzení paranormálních schopností, jako třeba léčitelství či čtení myšlenek, ale to vám za sebe slibovat nemohu, jelikož jsem nic takového neabsolvoval. Kdybyste do toho někdo šel a přežil to, dejte mi prosím vědět .
Nemusím snad dodávat, že nejdříve byste měli posbírat zkušenosti s kratšími hladovkami a pak teprve postupně přidávat. Jedinou výjimkou může být vážná nemoc, jako cukrovka, leukémie či rakovina, to je pak žádoucí provést dlouhou hladovku okamžitě, bez ohledu na předchozí zkušenosti.
 
Nuže, podstoupíme třídenní hladovku. Naším velkým pomocníkem bude dobrá příprava, tím si ušetříme nejednu nepříjemnost.
 1. Časový plán. Hladovku si naplánujeme nejlépe na nějaký víkend, kdy víme, že nás nečeká nic naléhavého, co bychom měli řešit. Poslední jídlo bude ve čtvrtek odpoledne, první jídlo po hladovce pak v neděli večer. Dáme vědět zbytku rodiny, co máme v úmyslu, aby věděli, že pro nás v oněch dnech nemají vařit a že první dny po hladovce se budeme stravovat po svém. Taktéž by naši blízcí měli vědět, že po nás v tyto dny nemají chtít nic náročného.
 2. Stravovací a pitný režim. Jak už tušíte, jíst nebudeme vůbec nic a pít budeme jen vodu. Zajistíme si proto předem dostatek kvalitní balené vody. Počítejte s tím, že pít budete mnohem více, než obvykle, tak ať je vaše zásoba dostatečná. Mně se osvědčuje Bílinská kyselka - má vhodnou skladbu minerálů, čímž se vyhneme případným křečím. Pozor, je třeba vysadit i všechny léky, které pravidelně berete, jinak je hladovka téměř bez účinků. Pokud jste na léky nezbytně odkázáni, hladovku raději nedělejte, nebo jen po tak krátkou dobu, po jakou můžete být bez nich.
 3. Očistný plán. Je dobré pomoci našim střevům ve vyprazdňování. Budeme proto potřebovat vhodné množství projímavých minerálek. Já používám Zaječickou hořkou, ta mi zabírá téměř ihned. Během třídenní hladovky stačí vyprázdnit střeva jen jednou procedurou, na což nám bude stačit tak jeden až tři litry minerálky. Spotřeba je dosti individuální, takže koupíme klidně tři litry; kdyby něco zbylo, tak to použijeme příště.
 4. Plán činnosti. Abychom nedovolili své mysli utíkat k myšlenkám na jídlo a případnému pocitu hladu, naplánujeme si, co budeme během těch tří dnů dělat. Nemusí to být nic náročného, spíš něco, co dostatečně upoutá naši mysl. Může to být zajímavá knížka (dostatečně tlustá), nějaká chytlavá počítačová hra, nějaké jednoduché ruční práce - anebo kombinace toho všeho. Můžeme si také naplánovat návštěvu wellness centra s vířivkou a saunami - to nám udělá hodně dobře a pomůže nám to překonat jinak docela vtíravý pocit chladu.
 5. Další vybavení. Na výše zmíněný pocit chladu je dobré se připravit. Než tělo dokonale přepne na režim vnitřního spalování (což se během třídenní hladovky většinou nepodaří), snadno prochladneme. Máme tedy po ruce huňaté ponožky, termoprádlo nebo aspoň obyčejné tepláky, abychom netrpěli zimou.
 
Předpokládejme, že se přiblížil námi zvolený víkend. Nyní vám nabídnu postup, jak celou hladovku úspěšně absolvovat. Můžete si jej samozřejmě mírně upravit po svém, aby se vám hladovělo co nejpříjemněji.
 1. Čtvrtek odpoledne. Dáme si poslední jídlo. Zatímco oběd ještě mohl být normální, toto poslední jídlo už by mělo být lehčí a nízkotučné. Nejlepší je ovoce. Od této chvíle už jen pijeme vodu.
 2. Pátek dopoledne. Pokud jsme si nevzali dovolenou, jdeme normálně do práce. Je to i lepší volba, než zůstávat doma - lépe nám to uteče. Na oběd s kolegy samozřejmě nejdeme a ani jiné jídlo si nedáme.
 3. Pátek odpoledne a večer - je dobré dát si procházku na čerstvém vzduchu. Večer si vytáhneme knížku, pustíme si oblíbený seriál nebo sedneme k počítačové hře. Mysl už může začít zlobit, tak je třeba ji zaměstnat.
 4. Sobota. Přistoupíme k očistě střev. V tento druhý den hladovky už játra začínají vyplavovat do střev starou žluč, a té je třeba udělat volný průchod. Indové na to používají jógovou sestavu cvičení zvanou Šank Prakšalána - to proto, že nemají Zaječickou hořkou. My ji máme, takže to zvládneme bez cvičení. Zkusíme vypít jeden litr pokud možno během půl hodiny. Za tu půlhodinu už nejspíš půjdeme poprvé na toaletu. Tím se ale nekončí - pokud můžeme, pijeme dál, až z nás vychází téměř čistá voda. Kolik minerálky spotřebujeme, je silně individuální, já používám tak dva až tři litry, ale je dost možné, že vám bude stačit pouze jeden. Na zbytek dne neplánujeme žádnou vycházku - občas se ještě střeva ozvou a je třeba jít zase na toaletu. Ideální je znovu knížka, domácí ruční práce, počítačová hra, DVD... K televizním seriálům raději nesedáme, ta potřeba toalety se většinou nedaří synchronizovat s přestávkami na reklamy a mohli bychom přijít o něco důležitého;-).
 5. Neděle dopoledne. To už jsme dokonale vyprázdnění, s čímž souvisí i stupňující se pocit chladu. Pokud máme v okolí nějaké wellness centrum se saunami, je teď správná chvíle se tam vypravit. Důkladně se prohřejeme a vypotíme - což je mimochodem také výborná součást očisty. Pokud žádné wellness centrum po ruce nemáme, tak se dobře oblékneme a vyrazíme na procházku do přírody.
 6. Neděle odpoledne. Blíží se okamžik našeho návratu z hladovky. Připravíme si dostatek čerstvého ovoce, případně bílé jogurty, neboť to bude naše první strava. Můžeme si třeba udělat ovocný salát zalitý jogurtem. Bílý jogurt je velmi dobrý kvůli obnovení střevní flóry, proto dbejte na jeho kvalitu. Nejlepší je domácí; pokud nemáme, vybereme aspoň nějaký bez chemie.
 7. Neděle večer. Kolem 17-té hodiny, tři dny po posledním jídle, můžeme začít opět jíst. Zůstaneme ale jen u toho ovoce a bílého jogurtu. Dobré jsou také čerstvé ovocné šťávy - hlavně z mrkve a z pomerančů.
 8. Pondělí. Na oběd a na večeři si můžeme dát nějaké lehčí nemasité jídlo; tučným jídlům, kávě a alkoholu se zatím vyhýbáme. Mimo oběd a večeři jíme jen zeleninu a ovoce, případně zase ty jogurty.
 9. Úterý. Už můžeme jíst jako obvykle.
Po třech dnech není návrat z hladovky k normálnímu stravovacímu režimu tolik náročný, protože tělo nestihlo přejít k režimu vnitřního spalování. Při delších hladovkách je ale klasický metabolismus už úplně zastaven a metabolické orgány se vracejí do své normální funkce mnohem pomaleji. Je tak zapotřebí mnohem vyšší opatrnost, protože podle individuální kondice mohou nastat i různé komplikace.
 
To je hlavní důvod, proč zde nebudu podávat návod na absolvování delší hladovky než třídenní. Máte-li o delší hladovky zájem, je naprosto nezbytné, abyste se seznámili s patřičnou literaturou a se všemi úskalími, která mohou nastat. To je mimo rozsah našich článků - to už je na celou knihu. Jako obvykle vás odkáži na knihy Gennadije Malachova „Hladovění“ nebo „Zlatá pravidla očisty a hladovění“. Můžete také zkusit knihu české autorky MUDr. Vilmy Partykové „Hladovění pro zdraví“.
 
Třídenní hladovka - podrobný návod
  Komentáře
  Zdeněk B. 
Zdravím, Vás, Zdeňko,
děkuji za nádherný příspěvek a gratuluji k Vaší odvaze a skvělému výsledku. Tipoval bych, že Vaše původní problémy mohly být způsobeny množstvím toxinů, kterých jste se hladovkou úspěšně zbavila. Je vidět, že Vám hladovka nedělá problémy, tak si ji klidně třeba za půl roku zopakujte, tělu to prospěje a i Vaše rodina si zvykne, že je to vlastně úplně normální a bezpečné.
Doktory je třeba chápat, oni nemohou a nesmí schvalovat nic jiného, než co se naučili na univerzitě a co se provádí v renomovaných ústavech - v opačném případě se vystavují riziku žaloby, jestliže se někomu něco nepovede. Ale za své zdraví jsme zodpovědní jen my sami, a jsme-li odvážní, můžeme volit i nestandardní postupy. V některých případech nám ani nic jiného nezbývá.
Ještě jednou gratuluji a přeji Vám krásné dny, Zdeněk
  Jan P. 
Dobrý den, nebojíte se při popíjení čistě Bílinské kyselky minerálního rozvratu vnitřního prostředí? Děkuji za případnou odpověď. S pozdravem, Honza
  Zdeněk B. 
Dobrý den, nebojím a ani nemám žádné zprávy, že bych se bát měl. Můžete být konkrétnější, v čem by ten rozvrat měl spočívat?
  Jan P. 
Dobrý den, bohužel jen spekuluji. Např. Zaječická hořká obsahuje 4597 mg Mg2+ na 1L, přičemž denní potřeba Mg 2+ je 80 - 120 mg. Takže 3L Zaječické potenciálně predstavuje 137 násobek denní potřeby. Netvrdím, že se vše vstřebá do krve, pouze si nedokáži představit, co se děje s vnitřním prostředím při půstu a selektivním přijmu tekutin v podobě Bílinské a Zaječické (a budí to ve mě obavy :-)). Jinak skvěle motivační stránky a obrovský kus práce, děkuji. S pozdravem, Honza
  Zdeněk B. 
Dobrý den, podle informací výrobce i lékařů je doporučená denní dávka 1 - 4 dcl, a to i k dlouhodobému užívání. Kdyby to mělo být nějaké ohrožující množství, tak by to zcela jistě bylo někde uvedeno. Osmotické vstřebávání Zaječice povrchem střev je velmi omezeno přítomností sodíku, Zaječice působí převážně mechanicky a vyjde z těla zase ven, navíc docela rychle:-) Takže žádné obavy nemám.

Pro psaní komentářů se prosím přihlaste. Pokud u nás zatím nemáte účet, můžete se zaregistrovat zde.
  Neměli byste vynechat

Úvod k očistě jater

Jolana Breitenbacherová
Jestliže jste prakticky zvládli očistu střev, je ideální čas pustit se do očisty jater. Právě teď, v předjaří, jsou játra dobře připravená, protože podle čínské medicíny jsou právě nyní spolu se žlučníkem na vrcholu své celoroční aktivity. Toto příznivé období končí na konci dubna. Kromě důkladné očisty, která bude popsaná hned v příštím článku, budeme mít s přicházejícím jarem k dispozici také spoustu čerstvých bylinek, zejména mladé výhonky smetanky lékařské a kopřiv, které jsou pro detoxikaci jater skvělým doplňkem.

Aktivita ducha

Zdeněk Breitenbacher
Bude řeč o trvalém vzdělávání. Dlouho se tradovalo, že mozkové buňky se neobnovují a že nanejvýš můžeme ovlivnit, jestli nám odumírají rychleji a ve velkém, nebo pomaleji a po troškách. Tak nyní vás určitě příjemně překvapím: Poslední výzkumy totiž prokázaly, že to není pravda a že se i v mozku savců skutečně vytvářejí nové neurony. A není to jen výsada pokusných hlodavců, ale platí to i pro člověka. Má to ale jeden háček:

O trpělivosti

Zdeněk Breitenbacher
Mnoho věcí z těch, o kterých si píšeme, se neprojeví ze dne na den. Pokud například začnete posilovat, nečekejte, že budete do tří měsíců vypadat jako druhý Rambo. To nejde, všechno má svůj čas, a to, co jsme celý život zanedbávali – v tomto případě fyzickou zdatnost – nemůžeme dohnat za tak krátký čas.

nezávislost-energie-styl
stránky o zdravém životním stylu pro mladé i ‚věčně mladé‘
© 2012-2018 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi