nezávislost-energie-styl
stránky o zdravém životním stylu pro mladé i ‚věčně mladé‘
© 2012-2018 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi
 

Sedmidenní očistná hladovka

Zdeněk Breitenbacher
21 komentářů
 
Jak už jsem ohlásil před Vánocemi, krátce po Silvestrovských oslavách jsem uskutečnil delší očistnou hladovku. Slíbil jsem podělit se o nové poznatky, takže tady jsou. Zkušenosti z předchozí třídenní hladovky byly povzbuzující, a tak jsem se odhodlal k delšímu pokusu. K úplné spokojenosti by mi stačilo vydržet pět dní, ale nakonec se mi podařilo půst protáhnout na celý týden. Jak sedmidenní hladovka probíhala a jaký prospěch mi přinesla?

 
Hladovku jsem zahájil v pátek večer, kdy jsem si dal poslední jídlo. V sobotu ráno jsme si pak s mojí ženou šli pořádně zacvičit do fitness centra. Dali jsme si organizovaný posilovací trénink, docela zabíračku. Odpoledne mne pak čekalo pročištění střev za pomoci Zaječské hořké a pak už jen pravidelný pitný režim. Připomínám, že cokoliv jiného než voda hladovku zcela znehodnotí, protože nedojde k zastavení metabolismu. Kvůli tomu pak nedojde k přepnutí na vnitřní spalování a tělo se nezbaví odpadu. Pro detaily odkazuji na knihu „Hladovění“ od odborníka na slovo vzatého - Gennadije Malachova.
První tři dny měly podobný průběh jako při třídenní hladovce, ale cítil jsem se o poznání lépe. Myslím si, že to bylo hlavně tím, že už jsem věděl, do čeho jdu, a neměl jsem z toho žádné obavy. Také to, že už se v domácnosti nepeklo na Vánoce jako minule, mi ulehčilo od trápení a pokušení
Po třech dnech začlo fungovat vnitřní spalování a pocit hladu úplně přestal. Čtvrtý a pátý den jsem se tak cítil úplně v pohodě, naprosto bez problémů. Pátý den ráno jsem šel s kolegy na squash a nedal jsem jim žádnou šanci. Šestý den jsem začal pociťovat tlak v břišní krajině, ale nešlo mi se vyprázdnit. Bylo jasné, že opět dojde na Zaječskou hořkou. Ta, ačkoliv mi zabírá do půl hodiny, si tentokrát dala načas, ale to čeho jsem pak se zbavil, stálo za to. Vůbec bych nevěřil, kolik kalu a nečistoty se může v těle nasbírat, když přitom vůbec nic nejíte.
Po celou dobu hladovky jsem se snažil zachovávat všechny své běžné aktivity a v ničem jsem se neomezoval. Takže sedmý den ráno, v pátek jako obvykle, jsem si šel opět zahrát squash. Úbytek sil se už ale projevil, rychle jsem se zadýchával. Zadarmo jsem jim to nenechal, ale na vítězství to tentokrát opravdu nebylo. No, pomalu byl čas s hladovkou končit. Večer, přesně týden po posledním jídle jsem si nalil mrkvovou šťávu, připil jsem si se svojí skvělou ženou, která mi celou dobu fandila, a hladovku ukončil.
 
Samozřejmě to neznamená, že si hned druhý den dám vepřovou s knedlíkem, to by mohlo být mé poslední jídlo v životě. Po tak dlouhé hladovce je návrat k normálnímu stravování docela zdlouhavý, téměř stejně dlouhý jako hladovka sama. Metabolismus musí pomalu nastartovat a nebude fungovat hned naplno. Ovocné šťávy a jogurt, v dalších dnech pak ovoce, zeleninové saláty, případně zeleninový vývar. Opatrně můžete přidat chlebovou placku z naklíčeného obilí. Teprve pátý den můžete něco od masa, třeba rybu, ale stále s mírou a opatrně.
Tyto informace prosím v žádném případě neberte jako vyčerpávající návod, spíš svědectví o tom, co vás čeká, pokud se pustíte do něčeho podobného. Pokud byste to s delšími hladovkami mysleli vážně, tak si důkladně prostudujte výše zméněnou knihu „Hladovění“ od Gennadije Malachova, případně jinou odbornou knihu o hladovění.
 
Co jsem tím získal? Stálo to vůbec za to?
Stálo. Na mém vzhledu byste poznali změnu: Zhubnul jsem čtyři kila, zmizelo mi bříško, vyhladily se mi vrásky kolem očí. Další moje benefity už očima nerozpoznáte, ale já o nich vím. Dnes jsem byl na měření kondice přístrojem InBody, které provádějí ve fitness centru Zone4You v Brně. Výsledky jsou lepší než jsem čekal: Množství tuků v těle přesně uprostřed normálního pásma, množství kosterního svalstva nad průměrem. Proteiny nad normálem, minerály také. Celková kondice 89 bodů ze sta - běžná populace mívá kolem 80.
pH moče se mi spravila z kyselých 6,0 na zásaditých 8,0. Běžná populace mívá kolem 6, výjimkou není ani 5,5. Ideál je 7,4 - 7,5, pouze kojenci živení mateřským mlékem mívají 8,0 - 8,5.
To jsem omládl docela dost, viďte?
  Komentáře
  Maria 
Zdravím,
mám poslední dobou zdravotní problémy, každé ráno mám šílené křeče v břichu, mívám je i přes den, ale dopoledne je to nehorší. Občas zvracím a mám zácpu, klidně nejdu týden na wc a když už ano, vyprazdňuji se obtížně. Lékaře jsem zatím nenavštívila. Myslíte, že je vhodné první vyzkoušet tuto hladovku? Pomohla by mi? Děkuji.
Případně, kdybych ji držela, jak se užívá zaječická hořká? Seženu ji v lékárně? A na kolik cca vyjde?
  Zdeněk B. 
Zdravím Vás, Marie.
Doporučil bych Vám nejdříve návštěvu lékaře, abyste znala příčinu Vašeho stavu. Hladovka Vám může pomoci, ale taky nemusí, to můžeme bez znalosti příčiny jen těžko odhadovat. Mohlo by se taky stát, že se Vám sice po hladovce dočasně uleví, ale po návratu k normálnímu stravování se vrátí i Vaše potíže. Nejdříve je tedy potřeba poznat příčinu a pak teprve uvažovat o způsobu léčby.
Jinak Zaječická nemá žádné speciální užívání. Pokud Vám jde o pročištění střev, pak se užívá tolik, kolik zvládnete vypít. V lékárně je nyní běžně k dostání v půllitrovém balení, cena kolem 30 Kč.
Zdeněk.
  Zuzana 
Dobrý den právě jsem na sedmém dni hladovky jen a jen s vodou,ze začátku jsem tomu opravdu neveřila že bych to mohla zvládnout ale nějak jsem se sme dopracovala :-) Prvních pár dní bylo opravdu hladových.Co mi ale znepříjemnovalo hladovku byla stála přítomnost jídla v domě :D chodila jsem se jen dívat do ledničky čas od času ale samozřemě jsem se držela.Dnes sedmý den kolem brzkého odpoledne jsem si v lékarně koupila zaječskou.Asi by bylo ideálnější vzít si ji hned nazačátku jak píšete ale tehdy jsem necítila potřebu si vubec odskočit takže jsem si ji vypila (0,5 l i přes nechut,ta chut není opravdu příjemná) až dnes odpoledne.Njedrřív jsem začala s půlkou oné 0,5 l ale potom jsem radši dopila celou láhev.Po pár minutách hádám tak 15 jsem byla poprvé.. zdálo se mi to uplně jen jako prujem ,žádná tmavá barva o jaké jsem četla v mnoha příspěvcích,poté jsem šla ještě jednou a po druhém už mám pocit že moc nepotřebuju,bud jsem vypila málo(mám ještě jednu láhev 0,5l) ale asi už by to bylo na taového začátečníka jako já moc tak počkám a uvidíme co se děje :-) jinak musím říct že se i v poelsedních dnech střídaly chvíle unavy a síly,pocity na omdelení kdyz jsem rychle vstala skončili 6 den odpoledne.. cítím se dobře,váha spadla z 55 na 52 a tady se drží,i plet se docela vyčistila,ale teda kolem prvních třích dnů jsem se osypala jako puberták :-) děkuji za článek,sedmičku si určitě někdy zopakuji už se jí nemusím bát,zítra mě čeká už pomalinká návratovka.
  Zuzana 
Update: Tak fakt to funguje asi se budu muset ubytovat v koupelně.. :-)
  Zdeněk B. 
Dobrý den Zuzano, tak to jste zvládla velice dobře. Vyčištění pleti je skvělý bonus, gratuluji:-)

Pro psaní komentářů se prosím přihlaste. Pokud u nás zatím nemáte účet, můžete se zaregistrovat zde.
  Neměli byste vynechat
Pokud jste si přečetli, jak jsem absolvoval jednadvacetidenní očistnou hladovku, určitě vás zajímalo i to, jak se během ní měnily moje míry a váhy. Už mám za sebou i celou návratovou fázi, která, stejně jako hladovka samotná, trvala 21 dní. Nyní vám tedy pro porovnání přináším stejné grafy, ovšem rozšířené o údaje z návratové fáze. Co myslíte, že je na výsledcích největším překvapením?

Vztahy napříč generacemi bývají podobně problematické, jako vztahy mezi partnery, a stejně jako ony si zasluhují pochopení a pročištění. Zatímco partneři jsou ve svém vztahu na stejné úrovni hierarchie, zde vstupuje do hry nový prvek - nadřízenost a podřízenost. Je logické, že starší generace je nadřízena generaci nové - děti jsou vedeny rodiči a rodiče mají za ně zodpovědnost. Z toho přirozeně vyplývá mnoho konfliktů a nedorozumění. Podívejme se, jak dá na tyto konflikty nahlížet úplně jiným pohledem.

Doktor Norman Wardhaugh Walker byl někým, koho bychom dnes nazvali dietologem, ale v době, kdy žil, se správnému stravování žádná velká pozornost nevěnovala, takže ani slovo dietolog neexistovalo. Dr. Walker byl každopádně jedním z prvních, kteří se věnovali výzkumu správné volby potravin pro udržení zdraví až do pozdního věku, včetně navrácení zdraví v případě jeho ztráty. Nebyl to žádný suchý akademický teoretik - svými poznatky se důsledně řídil a dožil se v plné síle 99 let. Je ovšem docela tajuplnou postavou a některé prameny uvádějí jeho věk ještě mnohem delší...

nezávislost-energie-styl
stránky o zdravém životním stylu pro mladé i ‚věčně mladé‘
© 2012-2018 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi