Přitulte se: Tulsi
Už dobře víte, že čaje, které vám na těchto stránkách představuji, nejsou vždy jen na chuť a pro pohodu, ale často také pro zdraví. Někdy jsou to spíše domácí recepty, ovšem v praxi mnohokrát odzkoušené a potvrzené, ale dneska si představíme profesionální výrobek. Jde o čaj zvaný TULSI – a aby se neurazil, uvedu jeho plný titul: Himalájský ajurvédský bylinný čaj. V čem spočívají jeho účinky?
Raději je opíšu z letáku, abych něco nevynechal:
- Příznivě působí na celkovou ochranu dýchacích cest.
- Pomáhá při nachlazení, kašli a bolestech v krku.
- Ulevuje při obtížném polykání, chřipkových příznacích a zvýšené tělesné teplotě.
- Vhodný při angíně, zápalu plic, zánětu průdušek a astmatu.
Upřímně řečeno, k různým „zaručeně spolehlivým“ preparátům za nehorázné ceny a s nejistým účinkem mám vrozenou nedůvěru, ale z vlastních (a nejen vlastních) zkušeností mohu směle prohlásit, že Tulsi opravdu funguje. Jeho hlavní složkou je bazalka svatá, které pod Himalájemi říkají tulsi, a odtud pochází jméno čaje. Pokud vás bude trápit cokoliv, co jen trochu souvisí s dýchacími cestami, neváhejte a Tulsi vyzkoušejte, účinky jsou opravdu velmi dobré.
Stejně jako u „čertovského čaje“ ale platí – čím dříve zareagujete, tím účinnější čaj bude. Nečekejte tedy, až se vám nemoc nebo potíže rozjedou, ale udělejte si odvar ihned, jakmile pocítíte, že něco není v pořádku. Osvědčilo se mi mít vždy jedno balení v práci – tam totiž není tak jednoduché udělat si pohotově zázvorový čaj – vzhledem k tomu, že zázvor musíte převařit a pak 20 minut luhovat. Čaj Tulsi stačí zalít a silný zázvorový čaj si pak můžete udělat doma. Ale věřte mi, než dojdete domů, už ten zázvorový čaj možná ani nebudete potřebovat...
A kam pro něj? Čaj Tulsi je k mání na mnoha místech – ale pokud chcete jít na jistotu, zavítejte do některé ze specializovaných prodejen čaje, anebo do kterékoliv prodejny zdravé výživy.
|