nezávislost • energie • styl
© 2012-2021 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi
 

Očista tlustého střeva III. - Projímavé minerální vody a směsi

31 komentářů
 
Přírodní minerální vody jsou vynikajícím pomocníkem pro správnou funkci střev, zejména z hlediska prevence zácpy. Jsou však také velmi vhodné pro cílené vyprázdnění obsahu střev bez aplikace klystýru. V tomto článku si představíme Zaječickou hořkou vodu, Šaratici, lékárenskou sůl s projímavým účinkem (tzv. Epsomskou sůl) a účinky obyčejné slané vody ve spojení s jogínskými cviky Šank Prakšalána.

1. Zaječická hořká voda
je přírodní minerálka, která má projímavé, avšak nedráždivé účinky. Svým složením je zcela unikátní. Jedná se o takzvanou „pravou hořkou vodu” s převážným podílem síranů (SO4) a hořčíku (Mg). Pro obsah těchto prvků je Zaječická hořká velmi ceněná, je totiž velmi šetrná k lidskému organismu a dobře ji snášejí i citliví lidé. Máme velké štěstí, že jedním z nejvýznamnějších zdrojů pravé hořké vody na světě je právě zaječický pramen, který se nachází v Zaječicích u Mostu v Čechách.
Zaječickou hořkou lze užívat jako přírodní regulativ při chronické ochablosti střev a dalších potížích se zažíváním. Při slabých dávkách, přibližně 1 – 2 dcl na lačný žaludek, pomáhá nastolit pravidelný zažívací rytmus, podporuje vyprazdňování a tím napomáhá urychlení samočistících schopností lidského organizmu.
Zaječická hořká voda má rychlý a spolehlivý projímavý účinek, proto je velmi dobře využitelná také při očistě střev. Na rozdíl od klystýru čistí minerální voda také tenké střevo, kterým prochází.
Při vypití 4 dcl až 1 l během jedné hodiny působí velice rychle šetrným projímavým účinkem. Výrobce udává, že někteří lidé nepozorují po vypití Zaječické hořké vody výrazný efekt, což ale neznamená, že k vyprázdnění nedojde. K vyprázdnění dojde, ale ne hned, tedy ne do půl hodiny po vypití projímavé dávky, ale až za dobu delší, která je individuální. Jako příklad bych mohla uvést vlastní praxi. Vážím 57 kg a při vypití 1 litru Zaječické hořké v průběhu jedné hodiny u mě dojde k vyprázdnění za 3 – 4 hodiny. Můj muž váží 80 kg a k projímavému účinku u něj dochází přibližně do půl hodiny po požití prvního půl litru. On však v pití pokračuje dál, a to až do 2 litrů vody, tedy do fáze, kdy už nevyprazdňuje žádné nečistoty, ale pouze čistou vodu. U mě je průběh dlouhý, u něj rychlý (u obou však spolehlivý). Mně stačí litr vody, on potřebuje víc. Tím chci říct, že nejdůležitější je vyzkoušet si svůj vlastní postup a poznat, co vyhovuje právě vám. Z jednorázového předávkování minerální vodou nemusíte mít strach, ale soustavné pití minerálky ve vysokých dávkách vhodné není. Pokud byste vodu nepili z důvodu jednorázové očisty střev, ale proto, že máte dlouhodobý problém s vyprazdňováním, je potřeba zamyslet se především nad skladbou vašeho jídelníčku a také nad tím, jestli máte dostatek fyzické aktivity.
 
2. Šaratica
Výrobce na svém webu uvádí, že „Šaratica je dlouhodobě známá jako skvělý pomocník při problémech se zažíváním“ a že „v současné době Šaratici stále více lidí využívá pro její blahodárné účinky při hubnutí a přechodu na zdravý životní styl.“ Až potud můžu s výrobcem souhlasit. Dále pak výrobce Šaratici doporučuje jako čistě přírodní minerálku s projímavými účinky, která je šetrná k organismu a není návyková. Co se týká těch projímavých účinků, tak odzkoušení na našich vlastních tělech říká, že projímavé účinky Šaratice se s účinky Zaječické hořké srovnávají jen těžko. Po Šaratici se bohužel výrazně projímavý účinek, který by byl vhodný pro očistu střev namísto klystýru, nedostavil. To ovšem neznamená, že se nemůže dostavit u vás, můžete to vyzkoušet.
 
Porovnání chemického složení Zaječické hořké a Šaratice:
Z porovnání vyplývá, že Zaječická hořká je více mineralizovaná. Chuť: Zaječická – převládající chuť je hořká; Šaratica – převládající chuť je slaná. Subjektivní dojem: Zaječická je chuťově jemnější. Cena: Zaječická se prodává v lahvích o obsahu 1l, cena je přibližně 50 Kč za lahev. Šaratica se prodává v lahvích o obsahu 0,5 l a cena je přibližně 35 Kč za lahev. V porovnání ceny za 1 l vody je tedy Zaječická přibližně o 20 Kč levnější. Obě minerální vody se prodávají v lékárně.
 
3. Epsomská sůl
nebo také hořká sůl. V lékárně ji koupíte pod názvem Magnesii Sulfas Heptahydrate (vzorec MgSO4+7H20). Jedná se o bílou sypkou sůl, která se velmi podobá kuchyňské soli, avšak, jak říká vzorec, její složení je úplně jiné. Projímavou směs si připravíme tak, že do 0,5 l čisté vody (bez bublinek) zamícháme 1 polévkovou lžíci Epsomské soli. Po rozpuštění se snažíme toto množství vypít pokud možno najednou nebo s menšími přestávkami. Pokud by vám množství projímavé směsi k důkladné očistě střeva nestačilo, nebo k řádnému vyprazdňovacímu efektu nedošlo, můžete si po dvou hodinách namíchat ještě jednu dávku.
Jak napovídá chemický vzorec, Epsomská sůl je hořečnatá, obsahuje hořčík a žádný sodík. Její chuť je proto hořká. Cena: přibližně 20 Kč/100 g. Sůl se prodává na váhu (zkušenost z brněnské lékárny na ulici Hybešova). 100 g vám vyjde přibližně na 1,5 l směsi, takže cenově je toto řešení velmi příznivé.
 
4. Šank Prakšalána
Tato procedura spočívá především v jednoduchém jogínském cvičení, které je provázeno pitím obyčejné slané vody. Slaná voda v kombinaci se cvičením postupuje trávicím traktem, aniž by byla filtrovaná ledvinami, a velmi účinně čistí jak tenké, tak tlusté střevo. Postup je takovýto: 1,2 litru vody ohřejeme na teplotu těla a vsypeme do ní 10 gramů čisté kuchyňské soli (nerafinované bez protihrudkujících příměsí). Před cvičením vypijeme sklenici vody (3 dl) a poctivě provedeme předepsané cviky. Po cvičení opět vypijeme sklenici vody a sadu cviků zopakujeme. A pak ještě 1x nebo 2x, podle toho, jak na nás cvičení působí. Někdo má průběh rychlejší, někdo pomalejší. Popis cviků Šank Prakšalána najdete například zde.
Cvičení v kombinaci se slanou vodou je jednoznačně dostupné každému a z hlediska ceny je naprosto bezkonkureční. Šank Prakšalánu doporučuji cvičit pokaždé, bez ohledu na to, který z výše popsaných projímavých prostředků použijete. Tím, že si zacvičíte alespoň jednou celou sestavu Šank Prakšalány, posílíte blahodárné účinky vody, která prochází vaším trávicím traktem, a dosáhnete lepší očisty zejména v oblasti tenkého střeva.
 
5. Komerční projímadla z lékárny
Další projímadla, která jsou k dostání v lékárnách ve formě čípků, kapek nebo tablet, pro očistu střev nedoporučuji. Jsou syntetického charakteru, obsahují různé přídatné látky a při jejich nadužívání hrozí poškození střevní sliznice. Vleklé střevní problémy, jako je zácpa, také nedoporučuji řešit projímadly. Mohou být návyková a jejich účinnost se v průběhu užívání snižuje. Při zácpě můžete zkusit raději hydrocolon čištění, které pomůže odstranit staré usazeniny z tlustého střeva a tím zlepšit jeho průchodnost. Dále pak pomůže úprava stravování (více zeleniny a ovoce, méně hutných moučných a masitých jídel) a dostatek pohybu.
 
Upozornění
V článcích o čistě střev I-III jde především o jednorázovou očistu střeva, která má zajistit co nejrychlejší odvedení toxinů z těla ven a má přispět k celkovému ozdravění organismu. Procedury jsou vhodné jako prevence civilizačních chorob. Nejsou vhodné pro řešení akutních a závažných onemocnění. Kontraindikace viz hydrocolon.
 
Očista tlustého střeva III. - Projímavé minerální vody a směsi
  Komentáře
  Edu 
Dobrý den, v první řadě bych chtěla touto cestou poděkovat za velmi pěkně zpracovaný web s inspirativním obsahem, který si chci postupně pročíst. Nedávno jsem na popud celostní lékařky vyzkoušela jednodenní půst s ranním vypitím Zaječické hořké. Vydržet hladovění bylo vcelku snadné (chci zkusit delší), očista důkladná. Jsem silný alergik a zhruba čtyři dny po očistě jsem téměř nemusela brát léky, celkově se mi ulevilo. Po návratu do zajetých kolejí (stravuji se zdravě, starám se o sebe, avšak nedaří se mi úplně eliminovat stres) se však po pár dnech alergie začala plíživě vracet. Mám proto dotaz: prosím, jak nejčastěji je ještě zdravé provést očistu Zaječickou hořkou? Zřejmě mi to velmi pomáhá snížit akutní alergickou reakci (květen a červen jsou špatné i s léky). Je například bezpečné očistit se např. 1x za 14 dní? Nerada bych si příliš častým užíváním této minerálky přivodila nějaké potíže se střevy. Již zhruba tři roky se s paní doktorkou (homeopatie, čínská medicína, celostní medicína) snažíme zbavit střeva a žaludek plísní a candidy - střídavě s úspěchem podle toho, jak moc jsem nervní v práci. Ještě jednou děkuji za tak zajímavý web a pokud se mi zde dostane odpovědi k frekvenci očisty Zaječickou, budu velmi ráda. Pěkný den Helena.
  Zdeněk B. 
Dobrý den Heleno, děkujeme za pochvalu stránek:-)
Co se Vaší alergie týče, doporučil bych rozlišit, jestli k Vaší úlevě došlo díky hladovce jako takové, nebo díky použití Zaječické. Vy tipujete, že Vám pomohla ta Zaječická, ale mohlo to být i tak, že zabrala ta hladovka. Doporučil bych Vám zavést si jeden den hladovky týdně (bez Zaječické) a pozorovat, co to s Vámi dělá. Je dost možné, že se Vám výrazně uleví (ale neslibuji, prostě to pozorujte a uvidíte).
Pravidelné užívání Zaječické moc nedoporučuji, měl bych obavy z toho, že si na to tělo zvykne, normální peristaltika zleniví a člověk pak bude Zaječickou potřebovat pořád.
Stres je samozřejmě nepříznivý faktor, s tím byste měla pracovat a postupně jej odstranit. Já vím, to je většinou běh na dlouhou trať a musíte přehodnotit mnoho věcí - vztahy, zaměstnání a podobně, ale jiné cesty není, jinak za to platíme svým zdravím.
Držím Vám palce, Zdeněk
  Mája 
Ahoj,
nikdy dříve se mi to nestalo, ale poslední dobou jsem trpěla zácpou. Zkusila jsem tedy Zaječici. Mám 45 kg, 158 cm, jsem sice drobná, ale vypila jsem večer "jen" 400 ml. To nebylo jen. Ráno ze mě toho vyšlo tolik, že i když jsem pila, jak jen to šlo a jedla glukozovy cukr, bylo mi tak zle... Zkoušela jsem to zajíst houskou, ale tu jsem vyzvracela, zvracela jsem i čistou vodu, odvezla mě sanitka, na interně jsem nadskakovala pro nedostatek draslíku, tekly i slzy a drkotaly zuby, byla jsem úplně mimo, to bych nikomu nepřála zažít, udělalo se mi dobře až po druhé infuzi. Prosím buďte opatrní a když začínáte, zkuste nejdřív 2 dcl a počkejte do rána, jak tělo zareaguje, jako zkouška, každý organismus je jiný, já fakt měla zácpu a toto jsem nečekala. A když Vám bude zle, volejte záchranku radši hned, ono se to spíš zhorší než zlepší, ztráta minerálů se projeví postupně. Taky jsem myslela, že se mi udělá líp, kdyby mě nevzali do nemocnice, tak by to ale špatně dopadlo.
  Zdeněk B. 
Ahoj Májo,
trochu se zdráhám věřit tomu, že za všechno mohla jen ta Zaječická, i ta Vaše zácpa musela mít nějakou příčinu a ve Vašem těle tedy něco nebylo v pořádku. Zaječice možná jen odstartovala nějaké procesy, na které už bylo zaděláno dříve. Rozhodně byste měla podstoupit důkladné vyšetření, které by Vám řeklo 1) co bylo příčinou oné zácpy, 2) co bylo příčinou Vašich náhlých obtíží a 3) jestli nemáte obecně tendenci k nízkému množství minerálů v těle.
Zdravím, Zdeněk.
  Tuleň 
Zdravím.
Zajímavý článek a děkuji za něj.
Jen si dovolím malou poznámku: odkaz na Šank Prakšalána nefunguje.
Pěkný den
Karel
  Neměli byste vynechat
Stručný návod, jak se zachovat, co říkat a co si raději nechat pro sebe.
Uvažujete-li o hladovce, tak jistě také řešíte, jak se s tím vypořádá vaše nejbližší okolí. Jestliže vy sami o hladovce neuvažujete, ale máte v rodině nebo v okruhu svých blízkých někoho, o kom víte, že chce hladovění podstoupit, tak se vám možná bude hodit pár rad, jak se k takovému člověku chovat.

Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik peněz investujete do ochrany svého zdraví, dokud jste zdraví? A zamysleli jste se nad tím, kolik byste byli ochotni případně zaplatit za navrácení zdraví, které jste právě ztratili? Je zvláštní, že do ochrany svého zdraví zpravidla neinvestujeme nic, nebo téměř nic. V případě, že ale zdraví náhle ztratíme, najednou se vylekáme a jsme ochotni platit nehorázné sumy, jen aby nás lékaři a farmaceutický průmysl zase dali nějak dohromady.
Není lepší dělat to obráceně?

Mít silnou vůli je přáním mnoha lidí a i zde na Elixíru mládí patří články o silné vůli k těm nejnavštěvovanějším. Získat silnou vůli ale není jednoduché, zvláště když nemáte silnou vůli. Je to začarovaný kruh, něco jako konzerva s klíčkem na otevření uvnitř.
Přinášíme vám proto volný cyklus drobných krůčků, které by vám mohly s budováním silné vůle pomoci. Každý krůček bude relativně jednoduchý, bude po vás chtít jen nepatrnou změnu ve vašich zvycích. Čím tedy dnes začneme?

nezávislost • energie • styl
© 2012-2021 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi