Melasa – černý zázrak pro vaše zdraví
Melasa je zbytkovým produktem, který vzniká po extrakci cukru ze třtiny nebo cukrové řepy. Obsahuje stále ještě více než 50% sacharidů, ale její chuť je jiná, není sladká. Chutná nahořkle, trošku jako melta, a to proto, že obsahuje tolik minerálních látek a stopových prvků, že její chuť je tím výrazně ovlivněná. Lidé ze třtiny a řepy usilovně dobývají cukr a ten ještě rafinují, aby byla jeho barva hezky bílá a aby byly všechny zbytky melasy dokonale odstraněny. A tak se veškeré minerální bohatství považuje za nežádoucí odpad, který se používá ve farmacii nebo v potravinářství pro kultivaci mikroorganismů, anebo se přidává do krmných směsí. Ti, kdo tajemství melasy znají, ji však považují za černý zázrak a neváhají ji přidat i do svého jídelníčku...
Co tedy melasa obsahuje a jaké jsou její účinky na zdraví?
V podstatě bychom jen těžko hledali oblast, kde by melasa nepůsobila léčebně. Melasa obsahuje skutečně velmi širokou paletu organických látek, minerálních látek a stopových prvků. Je velmi bohatá na vápník a hořčík ve formě, která je pro tělo velmi dobře vstřebatelná, a navíc je vzájemný poměr těchto prvků správně vyvážený. Dále melasa obsahuje železo, draslík, sodík, fosfor, zinek, měď a chróm v množství, které často předčí tradiční zdroje. Krom glukózy a sacharózy v melase najdeme také důležité enzymy, zdraví prospěšné nenasycené mastné kyseliny (linolovou, linoleovou, olejovou) a celou škálu vitamínů skupiny B.
Při dlouhodobější pravidelné konzumaci melasy dosáhneme:
Melasa se doporučuje také onkologickým pacientům. Zevně si ji mohou nanášet na kůži, která je poškozená ozařováním, nebo ji mohou jíst. U nemocných se doporučuje 6x denně 1 čajová lžička melasy.
Můžete si připravit výživnou pleťovou masku, pokud do svého krému přimícháte 1 lžičku melasy a nanesete na pleť. Necháte působit 20 minut a opláchnete čistou vodou.
Melasu můžete přidávat také dětem od šestého měsíce, 1x denně na špičku čajové lžičky, nejlépe rozpustit v pití.
Melasu mohou užívat těhotné a kojící ženy a velmi vhodná je zejména pro seniory. Dávkování pro zdravé lidi je 2 čajové lžičky denně.
Jak se na zdravotní účinky melasy vlastně přišlo?
V oblastech, kde se pěstovala cukrová třtina, byla melasa stálou součástí jídelníčku domorodců. A ti nikdy netrpěli nemocemi, které trápily bílé kolonizátory (například tuberkulóza, lepra, nebo degenerativní onemocnění kloubů). Portugalští a španělští mořeplavci melasu užívali na dlouhotrvajících plavbách, protože díky ní se zbavili obávané nemoci beri-beri, která je důsledkem nedostatku vitamínu B1.
V teplých oblastech, kde byly vhodné klimatické podmínky, se třtina pěstovala už odpradávna. Cukrová třtina byla známá v Indii, v Africe a při pobřeží Středozemního moře. Ve středověku byl však cukr považovaný za vzácnost a obchodovali s ním zejména Benátčané. Jinak se sladilo tradičně medem. V Čechách se první třtinový cukr objevil až v době křížových výprav. Po objevení Ameriky nastala nová etapa, která přinesla mohutný rozmach obchodu s cukrem. Příznivé podnebí a levná pracovní síla otroků vedla na americkém kontinentu k velkoplošnému pěstování třtiny. Přesto, že první dovážený cukr byl velmi drahý a považoval se za lék, došlo časem k jeho rozšíření, a tím i zlevňování. Za Napoleona byl vydán zákaz dovozu anglického zboží včetně třtinového cukru, což byl signál pro místní producenty, kteří začali se šlechtěním cukrové řepy, která se posléze prosadila jako základní surovina pro výrobu cukru na evropském kontinentu.
Dnes si u nás v České republice můžete koupit nerafinovaný hnědý cukr, obsah melasy je v něm však minimální. Ve zdravé výživě se prodává také velmi tmavý třtinový cukr s přídavkem melasy, který je výborný například do jablečného závinu. Ale nejvíce své zdraví podpoříte tím, když si koupíte čistou třtinovou melasu, která je černohnědá a má konzistenci medu. Dá se koupit v prodejnách zdravé výživy nebo v eshopech, většinou je balená ve skleničce. Melasu můžete jíst po lžičkách nebo ji přimíchat do pití, ale chuťově to není žádná sláva. Já jsem zkusila leccos, ale nejraději si melasu přimíchávám do obyčejného bílého jogurtu. V něm je moc dobrá, dá jogurtu karamelové zabarvení a karamelově i chutná.
Také je moc dobrá jako součást dresinku na salát, třeba takto:
Zálivka:
Rukolu opláchneme, přidáme nakrájená rajčata, posekanou mátu, promícháme a přelijeme zálivkou. Salát upravíme na talíře, posypeme kozím sýrem a dýňovým semínkem, případně dozdobíme rajčaty.
|