nezávislost • energie • styl
© 2012-2019 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi
 

Kotlíková chobotnice marinovaná na zelených listech

Jolana Breitenbacherová
 
 
Pokud si chcete vyzkoušet, jak se žilo rybářům kdysi dávno, když si po celodenním brázdění moře rozdělali na pobřeží oheň a vařili to, co ten den moře dalo, máme pro vás dva recepty.
Staňte se na chvíli Robinsony, sedněte si k ohni a kochejte se přírodou. Vaše myšlenky nechte plout jak malé beránky na letní obloze a dívejte se, jak pára z vašeho kotlíku stoupá k nebi. Jen vy, širá obloha a dary moře.

 
Budeme potřebovat:
 • 1 velkou chobotnici (přibližně 2 kg)
 • 5 bobkových listů
 • 1,5 dcl vinného (nebo jablečného) octa
 • Špetku mořské soli
 • 50 g bylinek (oregano, estragon, šalvěj, citrónový tymián)
 • Šťávu z 1 citronu
 • 2 lžíce olivového oleje extra virgin
 • Směs listových salátů (2 meší hlávky)
 • 1 pomeranč
 
Začneme tím, že rozděláme oheň a do kotlíku nalijeme 5 litrů vody. Zavěsíme kotlík nad ohniště a vhodíme 5 bobkových listů. Přikládáme a čekáme, až se voda začne sbírat k varu. Jakmile začnou stoupat první bublinky k hladině, vložíme do vody celou chobotnici (předpokládá se, že jste ji koupili jako my - v Makru - už vykuchanou). Poté, co je chobotnice ve vodě, stočí svá chapadla do neskutečných kudrlin, takže doporučujeme vzít dřevěné kleště a vytáhnout ji na chvilku z vody ven, abyste se podívali. Přitom se chobotnice také trošku ochladí, což je dobře, protože to napomůže tomu, aby nebyla tvrdá.
Pokud vaříte chobotnici v hrnci na sporáku, kde je plamen prudší než na přírodním ohni, tak se doporučuje chobotnici vložit do vroucí vody, pak ji vytáhnout a ponořit do studené vody a tento postup opakovat 3x. Tím dosáhnete pozvolnější denaturace proteinu a vyšší měkkosti masa chobotnice. Co se týká kotlíkového vaření, není procedura se studenou vodou vůbec nutná, přírodní oheň denaturuje proteiny pozvolna a chobotnice bude po uvaření měkká jako máslo.
Takže pokud jste jednou zkontrolovali ta zavinutá chapadla, je čas chobotnici vrátit do vody a přilít ocet. Po nalití octa už jen vaříme a sbíráme pěnu, můžeme si také připravit bylinky – pečlivě otrháme lístky ze stonků (stonky vyhodíme).
 
Chobotnici vaříme ve vodě s octem a s bobkovým listem 2 hodiny, po celou dobu jen pomalým varem a žádnou vodu do kotlíku už nepřiléváme. Po uvaření chobotnici vytáhneme na podnos a vývar, který nám zbyl v kotlíku, použijeme na Robinsonovu kotlíkovou polévku s mořskými plody.
Chobotnici pokrájíme na větší kousky, smícháme se špetkou soli a posypeme směsí bylinek – bylinkové lístky natrháme na menší kousky a vše promícháme.
Vymačkáme šťávu z 1 citronu, pecky pečlivě odstraníme a prošleháme vidličkou se 2 lžícemi olivového oleje. Touto marinádou chobotnici polijeme a opět dobře promícháme. Mísu dobře překryjeme fólií a dáme zaležet do ledničky. Záleží na vás, jak dlouho chobotnici necháte marinovat. Dá se jíst klidně hned i bez zaležení, ale máme vyzkoušeno, že nejlepší je na druhý den.
 
K servírování si připravíme směs listů salátu a kousky čerstvého pomeranče. Na listy naaranžujeme vychlazenou marinovanou chobotnici a hned podáváme:
 
Doporučujeme s růžovým vínem a trochou romantiky...
 
Následuje druhý recept:
Robinsonova kotlíková polévka s mořskými plody
Pro tuto polévku použijeme jako základ vývar z chobotnice, který nám zbude po přípravě Kotlíkové chobotnice marinované na zelených listech.
Budeme potřebovat:
 • 3 l vývaru z chobotnice (viz recept výše, můžeme případně nahradit vývarem z ryb)
 • 250 g mořských plodů (my jsme měli 4 čerstvé kalamáry)
 • 500 g brambor
 • 1 malý celer (cca 250 g)
 • 2 citróny
 • 50 g bylinek (oregano, estragon, rozmarýn, šalvěj, citrónový tymián)
 • 6 cherry rajčat
 • 3 stroužky česneku
 • 2 kávové lžičky hrubé soli
 • špetku mletého pepře
 
Brambory důkladně omyjeme a nakrájíme i se slupkou na větší kostky. Celer oškrábeme, na hrubo postrouháme a vhodíme spolu s bramborami do kotlíku s vývarem. Pak si připravíme bylinky – použijeme pouze lístky, které na drobno nasekáme, citrony - ořežeme z nich kůru i s bílou slupkou, rozkrájíme na čtvrtiny, vypeckujeme, ořežeme všecka bílá dužnatá vlákna a takto očištěné díly pokrájíme na malé kousky. Česnek očistíme od slupky, stroužky ponecháme v celku, rajčata omyjeme.
Jakmile začne vývar s bramborami a s celerem vařit, přidáme bylinky, posekané citrony, česnek, mořské plody a rajčata vcelku. Přidáme špetku pepře. Vaříme přibližně tři čtvrtě hodiny, potom osolíme, ochutnáme a podle potřeby ještě chvilku povaříme. Během vaření nepřiléváme žádnou vodu, 3 litry původního vývaru by měly na polévku bohatě stačit, polévka by neměla být vodová.
Polévka je velmi vydatná, vývar z chobotnice, který jsme použili jako základ, je totiž velmi silný a neskutečně lahodný. Jeho chuť skvěle podtrhne směs bylinek s citrony. Tato polévka je opravdu nevšedním kulinářským zážitkem a velmi dobře zasytí – můžete ji servírovat i jako samostatné jídlo.
 
  Komentáře
  Neměli byste vynechat

Hovězí kotlíkový guláš

Jolana Breitenbacherová
Není nic krásnějšího než příjemný slunný den, kdy máme spoustu času a chceme posedět spolu s rodinou nebo s přáteli na zahradě u ohýnku. Pokud máte při této vzácné příležitosti chuť nahradit obligátní špekáčky něčím jiným, mnohem sofistikovanějším, inspirujte se naším receptem na hovězí kotlíkový guláš. Vaření kotlíkového guláše není jen o vaření samotném. Je to společenská akce, při níž čas plyne pomalu, což je v dnešní době unikátní jev. Jen přikládáme, mícháme a konverzujeme...

Fazolová pomazánka s lístky tymiánu

Jolana a Zdeněk Breitenbacherovi
Oblíbeným pohoštěním pro návštěvu jsou pomazánky všeho druhu. Ty se totiž dají namazat na chleba nebo jiné pečivo, anebo když nechcete tolik jíst, tak také nabírat na tortilové trojhránky. Tímto způsobem snadno pohostíte jak vyhládlé hosty, tak i ty, kteří tolik jíst nechtějí.
Mezi nejoblíbenější u nás patří pomazánka česneková a rybičková (ze sardinek). Tvarůžková už není pro každého, ale třeba takovou fazolovou pomazánkou návštěvu příjemně překvapíte. Zkuste ji spolu s námi...

Čertova houpačka, Nejlepší kamarádka a Zachránce

Zdeněk Breitenbacher, Elixír lásky IV.
Pokud se dva lidé potkají a je jím existencí dopřáno utvořit hluboký a láskyplný vztah, stává se tak rychle, až nečekaně, jako když zapadne klíč do zámku. Jako když vstoupíte do místnosti a rozsvítíte. Není nutné žádné přesvědčování, namlouvání, vychvalování sebe sama, prostě ten krásný vztah vznikne během okamžiku.
Ale pokud si tak existence nepřeje a některý z těch dvou to nepochopí, vznikají rozmanité nesymetrické vztahy, které jsou často velmi stabilní, ale nemají s láskou nic společného. Podívejme se na ty nejčastější.

nezávislost • energie • styl
© 2012-2019 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi