nezávislost • energie • styl
© 2012-2021 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi
 

Ekologické praní aneb jak vyrobit mýdlový sliz

6 komentářů
 
Jistě si mnozí vzpomínáte, jak naši prarodiče, a mnohdy i rodiče, používali na praní jádrové mýdlo. V době našich babiček bylo věhlasné kostkové mýdlo s jelenem a později se mýdlo prodávalo ve formě mýdlových vloček. Určitě vás nepřekvapí, že jádrové mýdlo opět prožívá svou renesanci, a to zejména díky mladým maminkám, které se snaží chránit své malé děti před agresivitou dnešních pracích prášků.
Alergie a vyrážky jsou u dětí častým problém, a tak se maminky stále častěji vracejí k praní v jádrovém mýdle. Mnohdy ale vůbec nevědí, jak na to, nebo mají pochybnosti o tom, jestli takovýmto praním nezničí automatickou pračku se spoustou elektroniky a chytrých funkcí. V tomto článku se tedy dozvíte vše o praní v jádrovém mýdle a předesílám, že pračku v žádném případě nezničíte.

Takže co budeme potřebovat?
  • 1 kostku jádrového mýdla – zakoupíte v drogerii. Je docela výběr, jsou k dostání francouzská marseillská mýdla, mýdla českých výrobců, jako je Jelen nebo Milo, a použít můžete také kostkové mýdlo Lanza. Jsou parfemované i zcela přírodní verze, je na vás, co si vyberete.
  • Krystalickou sodu – kupuje se také v drogerii. Mají ji například v řetězci Jasmín. V menších městech není problém prací sodu sehnat, v tradiční drogerii je běžně k dostání. V DM ji však nemají. Nepoužívejte jedlou sodu, protože ta způsobuje zašednutí prádla.
  • Kbelík o objemu 10 l (s víkem, aby prací emulze v průběhu času nevysychala)
  • Vodu

Pracovní postup výroby mýdlového slizu
Kostku mýdla nastrouháme na hrubém struhadle do kbelíku. Gramáž mýdla je v tuto chvíli lhostejná, protože budeme pracovat poměrově.
Nastrouhané mýdlo zalijeme vřelou vodou (já nalévám 2 varné konvice o obsahu 1,7 litru jednu po druhé) a důkladně zamícháme vařečkou. Necháme mýdlo rozpustit, občas zamícháme. Každé mýdlo má jiný čas rozpouštění, ale stačí na to většinou půl hodiny.
V době rozpouštění si připravíme sodu. Podíváme se, jakou gramáž mělo mýdlo, a odvážíme si poloviční množství sody. Příklad – když má mýdlo 180 g, tak odvážíme 90 g sody. Tu pak vložíme do menšího hrnce nebo jiné nádoby. Jakmile se mýdlo rozpustí, zalijeme sodu horkou vodou, rozmícháme, až bude rozpuštěná, a pak ji vlijeme do kyblíku s mýdlem. Mícháme a pozorujeme, že hmota nám houstne. Za stálého míchání pak přidáme další vodu. Tentokrát na teplotě nezáleží, já dávám spíše studenou, aby se z kbelíku nepařilo. Postupně dolijeme kbelík do požadovaného množství.
Co je to požadované množství? Každé mýdlo má úplně jinou gramáž. Takže pokud máme malé mýdlo, můžeme dolít méně vody, pokud máme velké mýdlo, dolijeme do 10 litrů. Lepší je ale dát více vody (doporučuju doplnit vždy nejméně na 8 litrů, protože mýdlo houstne postupně, zrosolovatí až druhého dne a když je málo vody, je prací emulze o dost tužší). Pokud se nám stane, že mýdlo je moc tuhé, tak ho můžeme lžící před praním trochu „naškrabat“, aby se při praní lépe rozpouštělo. Pokud je mýdlo řídké, tak nevadí, je to pak tekutý prací gel, dáme ho však do praní o něco více.

Jak prát v mýdle?
Mýdlo dávkujeme přímo do bubnu. Na 5 kg prádla použijeme 2 dcl mýdlové emulze. Lepší je mýdlo dát do prázdného bubnu a prádlo naskládat až potom, protože do plného bubnu se dávkuje hůř.
Zavřeme dvířka pračky, do nádobky, kam se lije aviváž, dáme obyčejný kvasný ocet (1 dcl) a zapneme program. Ocet funguje jako změkčovač prádla. Mýdlo je silně zásadité, a kdybychom nepřidali látku s nízkým pH, prádlo by bylo po usušení příliš tvrdé. Ocet prádlo úžasně změkčí - a nemusíte mít strach, prádlo není ani trochu cítit po octu, ocet nezpůsobuje žádné skvrny, naopak, barvy se octem fixují (znají ti, kdo někdy barvili nebo batikovali textil). Po vyprání je prádlo voňavé po mýdle. U naprosto přírodních mýdel bez parfemace je pak vůně neutrální, není cítit prakticky nic.

Prací účinnost
Praní v mýdle je v tomto ohledu vynikající. Vypere se skutečně všecko, barvy jsou díky octu stále pěkné, bílá je bílá. V mýdle peru veškeré rifle, akorát je vždycky otočím naruby. Ocet pěkně fixuje barvy, takže černá trika jsou i po častém praní černá a ne sepraná.

Jak na fleky
Máme v rodině samé kluky, takže fleky jsou na denním pořádku - od trávy, od hlíny, od kečupu, od ovoce atd. Na fleky platí žlučové mýdlo, které je možné koupit za pár korun v DM drogerii. Z tohoto mýdla však nedělám žádnou emulzi, ale natřu ho přímo na flek. Kus prádla s flekem položím do vany, sprchou ho pokropím, aby se namočilo. Vezmu do ruky žlučové mýdlo a celý flek důkladně potřu, až vidím, že se dělá taková tenká mýdlová vrstva. Pak ten kus zabalím flekem dovnitř a nechám mýdlo působit delší dobu, nebo prádlo vezmu a hodím ho rovnou do pračky (záleží na intenzitě fleku).
Žlučové mýdlo se před praním nikdy nevymývá, ošetřený kus se pere s ostatním prádlem v mýdlové emulzi, tak jak je popsáno výše. Žlučové mýdlo během praní odstraní flek. Funguje to bezvadně, barvy se nijak neničí, žádné vyžrané fleky nebo něco podobného. Po vyprání není vůbec nic vidět, což mohou dosvědčit moje světlounce modré rifle, nešťastnou náhodou pokapané od krve.

Bělení
Pokud potřebujete nějaké prádlo vybělit, doporučuju přidat před praním k mýdlu ještě obyčejný kypřící prášek na pečení. Kypřící prášek obsahuje fosfáty (fosforečnany), takže prádlo opravdu vybělí. Můžete nasypat 1-2 sáčky kypřícího prášku k mýdlu přímo do bubnu. V době praní se pak můžete zamyslet nad tím, jestli je pro vás kypřící prášek vhodný i k jídlu. Já jsem usoudila, že pro nás ne. Náhradou používám vinný kámen (k dostání ve zdravé výživě) nebo obyčejnou jedlou sodu (k dostání všude).

Nezničí se pračka?
Ani náhodou. Peru v mýdle více než rok, doma i na chalupě, a za tu dobu nenastal žádný problém. Má kamarádka pere v mýdle mnohem déle než já a je také velmi spokojená. Podotýkám, že obě používáme ty velmi chytré přístroje, které prádlo samy zváží, určí čas praní, mají všecky možné funkce, prostě stručně řečeno jsou celé digitální a ne zrovna levné. Ocet ani mýdlo pračky neničí, jak se většinou lidé obávají, naopak - jsou přínosem. Mýdlo je silně zásadité a pěkně vypere i v hodně tvrdé vodě. Průplach octem pak zamezí ukládání vodního kamene z máchání. Objektivně musím říci, že buben v pračce na chalupě září novotou, ačkoli pereme ve vodě čerpané ze studny, která je tak tvrdá, že po vyschnutí zanechává na umyvadle mapy. Proto jsem začala používat ocet také místo leštidla do myčky. Nádobí je od té doby krásně lesklé a myčka se nezanáší.

Výhody praní v mýdle
  • Praní v mýdle šetří peníze. Kostka mýdla se většinou pohybuje v rozmezí 15 až 40 Kč. Super kvalitní přírodní marseillské mýdlo stojí kolem 150 Kč, ale jeho gramáž bývá 600g, což vystačí na dva kbelíky pracího slizu. Lahev octa stojí přibližně 10 Kč a 1 kg krystalické sody stojí průměrně 25 Kč (1 kg sody vám vystačí přibližně na 10 kbelíků mýdlové emulze). Kvalitní žlučové mýdlo pořídíte v DM do dvacetikoruny, mýdla jiných značek jsou (nevím proč) podstatně dražší.
  • Mýdlo je šetrné k pokožce. Neobsahuje žádná bělidla ani rozjasňovače barev, prostě žádnou chemii.
  • Prádlo je dobře vyprané.
  • Praní v mýdle je ekologické.

Srovnání mýdel
Vyzkoušela jsem už mnoho mýdel, proto se s vámi můžu podělit o základní poznatky ohledně kvality nejběžnějších značek:
 
Marseillské mýdlo Emma Noel, čistě přírodní, bez parfemace
Jednoznačně nejšetrnější k pokožce. Pere skvěle a jako jediné ze všech mýdel má po zpracování na sliz takřka tekutou konzistenci (obsahuje 72% rostlinných olejů), takže se dá bez problému použít i na praní o 30°C. Je vhodné zejména pro ty, kdo trpí závažnými kožními problémy, nebo mají averzi k produktům živočišného původu.
Vůně surového ještě nezpracovaného mýdla je intenzivně cítit. Zpracováním na sliz se vůně zjemní, ryzí surovost tohoto produktu je však stále patrná. Po vyprání a vymáchání v octu nezanechává v prádle vůbec žádnou vůni, je úplně neutrální.

Marseillské mýdlo parfemované
Skvěle pere, hezky mýdlově voní.
Žádný jsem neobjevila.

Mýdlo Jelen
Toto mýdlo je použito ve fotopostupu.
Je levné (kolem 25 Kč) a skvěle pere. Prádlo má po vyprání příjemnou mýdlovou vůni.
žádný jsem neobjevila.

Milo natural, přírodní bez parfemace
Dobře vypere, v tomto ohledu drží krok s ostatními. Cena pouhých 15 Kč.
Šílená konzistence. Po namíchání je opravdu neuvěřitelně slizké, takže se nedá nabrat bez soustavného provázkovitého ukapávání. Ostatní mýdla jsou spíše jako rosol, nabírají se dobře, ale tohle je opravdu táhnoucí se sliz. Milo bílé parfemované jsem z tohoto důvodu už ani nezkoušela.

Lanza
Pere dobře, srovnatelně s ostatními.
Obsahuje nejvíc přídatných látek (parfém, geraniol, citronellol, limonene...). Vzhledem k tomu, že dávám přednost spíše čistým produktům, tak Lanzu už dál nepoužívám. Voněla mi dost uměle.

Mýdlový sliz – fotopostup výroby:
 
Obrázek č.1 - Mýdlo nastrouháno nahrubo
 
Obrázek č.2 - Mýdlo rozpustíme v horké vodě, aby v něm nebyly hrudky
 
Obrázek č.3 - Odvážíme krystalickou sodu a rozpustíme v horké vodě. Rozpouští se velmi dobře. Pak zamícháme do mýdla a kyblík dolijeme vodou do požadovaného množství (celkový objem 8 až 10 litrů). Kyblík zakryjeme deklíkem a necháme stát do druhého dne.
 
Obrázek č.4 - Hotové mýdlo
  Komentáře
  Jolana 
Dobrý den, Luen,
skutečně to vypadá, že jste dala více vody. Nebo jste mýdlo neměla úplně rozpuštěné před přidáním sody - v obou těchto případech pak gel není pevný. Ocet dávejte podle množství prádla. Pokud perete menší množství, tak uberte octa. Také jsem zjistila, že syntetické prádlo nebo prádlo s příměsí syntetických materiálů je po vyprání někdy cítit, takže tam dávám octa jenom trošku. Ocet má plnit funkci změkčovadla, aby prádlo bylo po vyprání měkké. Voda v domácnostech má rozdílnou kvalitu a zejména tvrdost, pokud máte měkkou vodu, tak octa určitě uberte. Je potřeba vše vyzkoušet a optimálně nastavit na domácí podmínky.
Jolana
  Lucia 
Dobry den,uz raz som podla vas robila sliz a krasne vysiel,ale tentokrat neviem kde zohnat krystalicku sodu. Je teda mozne nahradit ju normalnou praskovou jedlou sodou?
  Zdeněk B. 
Dobrý den,
práškovou jedlou sodu nedoporučuji, prádlo po ní zašedne. Snad budete mít štěstí a tu krystalickou sodu přece jen někde objevíte. Určitě by mělo být možné ji někde objednat po internetu.
Zdravím, Zdeněk.
  Míša 
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na výrobu pracího gelu. Dnes jsem ho dělala poprvé a v nepozornosti vsypala k jednomu jádrovému mýdlu 1kg krystalické sody. Zalila jen 5 litry vody a nechala vychladnout. Konzistence je fajn, mýdlový sliz to je. Chci se zeptat, jestli je možné v tomto poměru bez strachu prát prádlo. Nevadí něčemu větší množství sody? Samozřejmě jsem si vědoma, že i tak jsem udělala větší koncentraci, takže do bubnu nebudu dávat 250-500ml, ale o polovinu míň.
  Zdeněk B. 
Dobrý den,
koncentrace, kterou uvádíte, je opravdu hodně vysoká, soda je v podstatě louh a mohla by mít negativní vliv na barevnost prádla. Asi bych si netroufnul v tom prát, buď bych přidal adekvátní množství mýdla i vody anebo bych prostě ten sliz vyhodil a udělal znovu.
  Neměli byste vynechat
Minule jsme si provedli očistu domova. Ve kterém dalším prostředí - mimo domov - trávíme nejvíce času? Ano, je to naše práce. To může být kancelář, dílna, případně sedadlo za volantem. Zde už nemáme tak úplně volnou ruku jako doma, ale stále je to místo, které můžeme nějak ovlivnit a očistit ve svůj prospěch. Běžně trávíme v práci osm i více hodin, takže rozhodně stojí za to si naše pracoviště trochu zkultivovat. Podívejme se, jak na to.

Máte zájem vyzkoušet další recept z naší pomyslné kuchařky zdravého vaření? Nuže, zde je: Čočková fazolová polévka. Neděste se, nebudeme kombinovat fazole a čočku. Půjde o fazolačku, ale z tradiční čočkové polévky si také něco vypůjčíme...

Je jaro a louky jsou plné pampelišek. Někdo je považuje za nežádoucí plevel, který hyzdí úpravný trávník, někdo si jich nevšímá a někdo si jich váží kvůli jejich léčebným vlastnostem. Pokud vám u domu rostou pampelišky, zkuste se zamyslet nad jejich kulinářským využitím! Jsou celé jedlé a dá se z nich připravit spousta dobrot. Smetánka lékařská, což je její odborný název, navíc očistí a posílí vaše tělo, zejména pak játra.

nezávislost • energie • styl
© 2012-2021 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi