nezávislost • energie • styl
© 2012-2021 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi
 

Jak sbalit kluka?

Elixír lásky VII.
 
 
Jak sbalit kluka? Jak sbalit holku? Muže, ženskou, chlapa, babu atd...? To jsou jedny z nejčastějších dotazů ve vyhledávačích. Pokud prožíváte krásný a harmonický vztah, nejspíš vás tyhle věci nebudou příliš zajímat - nanejvýš jako zábavné čtení. Je ale možné, že jste sami a že vám láska chybí. Jak ji získat? Je to opravdu tak jednoduché, otevřít si vyhledávač a najít jasný a proveditelný návod?
Ano a ne, záleží na tom, co přesně hledáte. Pokud je to opravdu láska a ne nějaký jiný typ vztahu, pak jste právě otevřeli správné stránky. Pomohu vám uvařit elixír lásky...

 
Úplně jednoduché to ale nebude. V článku Co je to láska jsme si vysvětlili, co láska je a co láska není, a také to, že lásce se nedá poručit. Láska je boží dar a není možné ji naplánovat. Přichází, když pámbů dopustí, což nastane jen tehdy, když je člověk připraven. S tou přípravou vám pomohu, ale o boží milost musíte poprosit jinde...
Toto první pojednání věnuji ženám, i když mnoho zásad bude platit i pro muže. Stejně tak - většina zásad platí napříč všemi generacemi; na případné výjimky upozorním . Je zvláštní, jak snadno se lidé diskvalifikují ze svých šancí tím, že zapomínají na základní pravidla nebo je podceňují.
 
1. Udělejte si představu, jaký by měl váš budoucí partner být
Tímhle byste měla začít. Dívejte se kolem sebe, zcela nezávazně a spíš pro vlastní zábavu pozorujte lidi v okolí a říkejte si: „Mohl by vypadat takhle?“, „Dovedu si ho představit po svém boku?“, „Co mi na něm vadí?“, „Je to důležité?“ atd. atd. Měla byste si udělat aspoň rámcovou představu, jaký by měl být a jak by měl vypadat váš společný život s ním.
Samozřejmě, život je plný překvapení a všechno může dopadnout úplně jinak, ale bez představy se hledá těžko. Je to, jako když v ruce držíte čistý list papíru a porovnáváte každého, koho potkáte, s tím papírem. Říkáte si: „Tohle není on, tenhle taky ne a tamten už vůbec ne.“ No, jak by mohl, když porovnáváte s prázdným papírem? Žádný nebude ten pravý, dokud na tom papíře - tedy v té vaší představě - někdo nebude.
 
2. Zbavte se ostychu
Je důležité chovat se přirozeně a bez trémy. To není vždy jednoduché, zvlášť když nám na tom vztahu velmi záleží. Jak se trémy zbavit? No - jedině nácvikem. Bez tréninku není mistra a u trémy při seznamování to platí také. Doporučil bych přihlásit se do nějaké internetové seznamky, vytipovat si několik aspoň trochu zajímavých mužů z okolí a sejít se s nimi. Předem byste si měla říci, že v tom setkání vůbec o nic nejde, vlastně se chcete jen naučit vhodně konverzovat, poznat nová témata k hovoru a zkoušet si nenucené chování, prosté jakékoliv trémy.
Ze začátku to bez trémy asi nepůjde, ale po takových deseti setkáních se už budete chovat daleko přirozeněji. A až dojde k nějaké opravdu důležité schůzce (a to vůbec nemusí být muž ze seznamky), zvládnete konverzaci naprosto suverénně.
 
3. Rozdávejte přirozený úsměv
Přirozený úsměv budiž vaším trvalým průvodcem. Zdůrazňuji přirozený úsměv. Usměvavá žena je daleko více sexy, než ta se zamračeným čelem nebo s kamennou tváří hráče pokeru. Usměvavá tvář naznačuje pohodu, která se ve vás prostírá, a zároveň také nepřítomnost starostí, kterými byste případného nápadníka zatěžovala. Ustaraná žena plná nevyřešených problémů muže spolehlivě odradí, zatímco pokud záříte úsměvem, je jasné, že si své případné problémy dokážete snadno vyřešit a že nad vámi nemají žádnou moc.
 
4. Osvojte si pravidla etikety
Než dojde ke společnému životu, budete se s případným budoucím partnerem setkávat ve společnosti. Tedy v restauraci, v kině, v divadle, na klubovém večírku. Je velmi vhodné umět se ve společnosti správně chovat - váš partner to rozhodně ocení. Klasikou jsou knihy Gutha-Jarkovského, ale vhodnější bude přečíst si něco aktuálnějšího od Ladislava Špačka, nejlépe jeho publikaci „Nová velká kniha etikety“.
Je dobré také znát pravidla etikety pro muže, abyste odhadla, co zamýšlí udělat nebo co se od něj očekává. Takže například při společné chůzi se nebudete tlačit na levou stranu, ale uděláte tam dostatek prostoru, protože na levé straně má jít muž a vy máte být po jeho pravici. V divadle se po skončení představení nehrnete ke svému kabátu a netrháte ho partnerovi z ruky, ale v klidu počkáte, až se sám oblékne (aby měl volné ruce), a dovolíte mu, aby vám s oblékáním pomohl. Když se budete zvedat od stolu a muž vám pomůže odsunout židli, nebudete panikařit, že vám chce ukradnout kabelku (zažil jsem...), ale s úsměvem poděkujete. A tak dále a tak dále...
 
5. Dbejte na svůj vzhled
Ať už se to ženám líbí nebo ne, muži hodně dají na vzhled. Možná to není spravedlivé, ale je to prostě tak. První kontakt je vizuální a během třiceti vteřin muž ví, jestli jste pro něj zajímavá či nikoliv. Nepomůže vám, že máte srdce na dlani, že skvěle vaříte, máte IQ 220 a znáte Puškina zpaměti. Pokud máte zanedbaný vzhled, je dohráno, game over.
To se týká vaší postavy, vaší tváře, vašich vlasů i vašeho oblečení. Nejdříve k té postavě: Antické pojetí krásy u mužů stále boduje, a pokud vaše postava míří spíše k baroku, rozhodně s tím něco udělejte, jinak máte těžký handicap. Stejně tak vaše tvář a hlavně vaše oči. Měla byste zářit pohodou a radostí. To znamená, že si to buď pečlivě natrénujete, anebo ještě lépe - zařídíte si svůj život tak, abyste opravdu byla trvale v pohodě.
Vlasy jsou kapitola sama pro sebe. Mnoho žen má krásné vlasy, ale aby se o ně nemusely starat, navštíví svou kadeřnici, která jim vystřihne takzvaný „praktický účes“. To je takový ten účes, co je podle kadeřnice „jednoduchý“, „moderní“, „snadno se udržuje“ a který muž slovně hodnotí jako „katastrofa“. Ze slušnosti vám to nejspíš naplno neřekne a jen tiše doufá, že do roka a do dne budete zase tak krásná jako dřív...
Co oblečení? Je jasné, že různé generace budou volit různý styl, buďte ale vždy přiměřená situaci. Nevíte-li si rady, klidně se zeptejte kamarádek, co by si oblékly k podobné příležitosti, a nechte se jimi inspirovat. Také je skvělé, jestliže máte bráchu a navzájem si důvěřujete - ten vám zpravidla rád poradí, jak by to či ono hodnotil z mužského pohledu.
 
6. Buďte ženou
Tohle je obtížné k vysvětlení, ale pokusím se. Pokud hledáte partnera, pak vězte, že mu musíte být partnerkou. Nemáte být dítětem, za které bude muset všechno řešit, nemáte mu být matkou, která ho bude řídit. Nemáte být ani jeho kamarádem, který s ním bude soupeřit v mužských záležitostech.
To jsem šel jednou po ulici, když z blízké restaurace vyšla dvojice. Dívka (mohlo jí být tak pětadvacet) se nemohla zorientovat, a tak se pištivým hlasem ptá: „Pepííí, kde máme autííí?“. Co Pepa odpověděl, už nevím, ale z téhle dívčiny stylizace do tříletého dítěte mi docela zatrnulo. Nejsem psycholog, ale je velmi pravděpodobné, že dívka bude hrát předškolní holčičku i v mnoha jiných a důležitějších záležitostech. Čili že všechnu zodpovědnost za sebe přehraje na Pepu. Doufám, že to Pepa brzy prokoukne...
O roli matky poučovatelky jsme již psali, tak si případně přečtěte náš starší článek „Hrajte mladé role“. Kromě toho, že z principu věci byste se dělala starší než jste, tak navíc byste uvedla rozvíjející se vztah do nerovnováhy a do vaší vnucující se dominance. Muž, toužící po partnerce, bere nohy na ramena a jde hledat jinde.
Nechovejte se ani jako partnerův další kámoš a už vůbec nepoužívejte hrubší slovník, kterými se děvčata často snaží připodobnit mužům nebo aspoň „zapadnout do party“. Nebuďte dalším mužem v jeho okolí, buďte ženou. Muž chce ve vás nalézt to, co mu jeho kamarádi nemohou dát. Tedy lásku, milování, romantiku. Pokud vsadíte na tyhle tři věci, získáte mnoho šancí. Samozřejmě jenom na tom vztah nezůstane a nastupuje vzájemné sdílení, plánování, budování - ale to až později.
 
7. Vypořádejte se s minulostí
Toto je možná nejpodceňovanější podmínka. Chcete-li najít lásku, vaše srdce musí být naprosto čisté a zbavené všech vazeb na předchozí vztahy. Nesmíte si tam ponechat lásku nebo zamilovanost k někomu jinému, s kterým ten vztah buď skončil, nebo se z nějakých důvodů nemohl rozvinout (to je často třeba zamilovanost k ženatému muži, který se nechce rozvést). Pokud ve vašem srdci zůstal jen kousíček z předchozího vztahu, nedopadne váš nový vztah dobře. Vaše srdce se nebude moci novému vztahu plně otevřít a ten tak brzy skončí.
Stejně tak je nutné, abyste se zbavila jakékoliv nenávisti k předchozímu partnerovi - dokonce i tehdy, jestliže vás ošklivě podrazil. Musíte v sobě najít dostatek síly k odpuštění, aby se vaše zklamané srdce očistilo a otevřelo novému vztahu. Více jsme k tomuto tématu napsali v článku „Očista vztahů I. - Partneři“, tak se tam případně podívejte.
 
8. Na nikoho nic nehrajte
Tohle je také důležité. Nic nepředstírejte a nedělejte ze sebe někoho, kým nejste. Pokud je muž například vášnivý cyklista a vy si chcete zajistit jeho přízeň, může být pro vás lákavé to na něj hrát a dělat ze sebe zanícenou cyklistku. Ale pokud to nemáte v krvi, pak vás pravidelné výlety každý víkend omrzí a bude čím dál těžší s mužem držet tempo. Brzy si začnete vymýšlet - „Dneska se mi nechce, jsem moc unavená“, „Tentokrát nepojedu, slíbila jsem mamince, že jí pomohu s úklidem“ a podobně.
Věřte mi, nic nedokážete hrát déle než půl roku - ledaže byste byla profesionální herečkou a měla mimořádně silnou motivaci. Pak se věci proláknou a dojde k rozčarování. Najednou jste někým jiným, než za koho vás muž považoval, a navíc ztratíte jeho důvěru. Může vám věřit v ostatních věcech? To bude pro něj těžké a nejspíš vám už věřit nebude. Rozchod je logickým pokračováním...
 
9. Mějte dostatek času
Uspořádejte si svůj život a zejména své zaměstnání tak, abyste měla pro muže - až se ve vašem životě objeví - dostatek času. To není o tom, že by váš čas patřil jemu, to je o tom, že jde o váš společný čas, který strávíte spolu - a je jedno jak.
Ten společný čas je důležitý. Stěží se rozvine vztah mezi dvěma lidmi, z nichž jeden (nebo oba) tráví celý den v zaměstnání, s rodiči, v klubu či podobně. Takže pokud jste třeba obchodnice s kosmetikou a objíždíte zákaznice od sedmi ráno do jedenácti večer, budete s tím muset něco udělat. Mimochodem, tenhle problém se týká spíše mužů; zde jej uvádím jen pro úplnost.
 
10. Mějte své osobní koníčky či projekty
Kdysi se mě jedna kamarádka, s kterou jsme si hodně důvěřovali, ptala, proč ji muži zničehonic opouštějí. Vždycky měla nějaký vztah a najednou ten muž odešel - bez zjevné příčiny. Přitom to byla (a určitě stále je) velice hezká holka, milá a vzdělaná. Znal jsem ji velice dobře, a přesto jsem marně hledal odpověď. Až teď, po mnoha letech, si myslím, že jsem na stopě.
Ona totiž nebyla nikde ukotvená. Neměla žádné zjevné zájmy, žádné koníčky ani žádný dlouhodobý projekt, kterým by se zabývala. Když byla s mužem, tak tam vždycky tak nějak byla, plula prostorem a časem, ale nebylo nic, co by přišlo do vztahu spolu s ní. Nebylo nic, čím by toho partnera přitáhla k nějaké společné činnosti, neúčastnila se ani zájmů a koníčků partnera a spolu si také žádný společný projekt nevytvářeli.
Žili spolu a spali spolu, občas si někam společně zajeli, ale to bylo tak všechno.
Myslím si, že je nesmírně důležité, aby dva partneři měli nějaký dlouhodobý společný zájem, projekt, cíl. V manželství jsou to nejčastěji děti, ale bezdětné páry by si měly hledat jakýkoliv jiný projekt a zájem, který by je spojoval.
Pak je velmi dobré, když do vztahu přijdete s nějakým svým koníčkem, zájmem či projektem, kterého se držíte a ke kterému se partner může připojit (pokud chce). Dává vám to i určitou nezávislost na partnerovi a nezůstanete ve vzduchoprázdnu, když se vám zrovna nemůže věnovat.

Jestliže se vám podaří zvládnout všech deset výše uvedených podmínek, pak jste uvařila správný elixír lásky, jste plně otevřená novému vztahu a věřte mi, bůh, osud či existence (vyberte si, co je vám nejbližší), vám lásku velmi brzy přivede.
  Komentáře
  Neměli byste vynechat

Jak přijmout rozchod?

Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi, Elixír lásky XII.
V minulém článku Elixíru lásky jsme rozebírali, jak oznámit rozchod svému dosavadnímu partnerovi. Důvody mohou být rozličné, ale zásady pro férový rozchod jsou jasné, snad jsme je popsali srozumitelně.
Co když jsme ale na té druhé straně - co když jsme to právě my, kdo se nenadále dozvěděl, že vztah končí. Jak to přijmout? Jak se s tím vyrovnat?

14. únor je svátkem svatého Valentýna a spolu s ním také všech zamilovaných. Slavíme ho i my s mojí ženou a tentokrát jsme si oslavu vylepšili valentýnskými jahodami, které se svojí červenou barvou a sladkou chutí k tomuto svátku velice dobře hodí. Přestože je únor a za oknem spousta sněhu, není problém čerstvé jahody sehnat, protože obchodníci vždy dobře vědí, jaké datum se v kalendáři blíží a co se k čemu hodí. Máte-li zájem, připojte se k nám a udělejte si valentýnské jahody také...

Ať už vám tvarůžky voní či nikoliv, jsou bez jakýchkoliv pochybností tím nejzázračnějším mléčným výrobkem, který můžete ve vesmíru najít. Největším zázrakem je jejich nutriční hodnota, tedy mimořádně příznivé složení, pro které je velmi vhodné zařadit je do našeho zdravého jídelníčku. Těch zázraků je ale provází více a my se na ně podrobně podíváme.

nezávislost • energie • styl
© 2012-2021 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi