nezávislost • energie • styl
© 2012-2021 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi
 

Jak očistit prostředí, ve kterém žijeme

2 komentáře
 
V článku o pěti úrovních osobní hygieny jsme si popsali, že mezi neopominutelné součásti hygieny patří i hygiena prostředí, ve kterém žijeme a ve kterém se pohybujeme. Příjemné a krásné prostředí nás nabíjí pozitivní energií a vždy se do něj rádi vracíme. Naopak prostředí plné chaosu a nepořádku podporuje chaos i v naší osobnosti, jsme roztěkaní, nic se nám pořádně nedaří a nic nedotáhneme do konce. Podívejme se nyní detailněji na to, co rozumíme naším osobním prostředím a jak jej lze účinně očistit a udržovat.

 
Naším osobním životním prostředím je především náš domov. V něm trávíme nejvíce času, navíc s lidmi, kteří jsou nám nejbližší. Domov si proto zaslouží naši největší péči. Určitě je dobré seznámit se s čínským učením Feng-Shui, které se velmi detailně věnuje úpravě domova tak, aby v něm co nejvíce proudila pozitivní energie. Učení pečlivě kombinuje elementární prvky do harmonických celků a odstraňuje vše, co zamýšlenou harmonii narušuje. Jistě se z nás přes noc nestanou mistři Feng-Shui, ale na většinu zásad přijdeme i zdravým selským rozumem.
Hlavní zásadou je, že v našem domově je třeba stále udržovat pořádek. Tím ani tak nemyslím pravidelné vysávání a utírání prachu, ale starost o to, aby se nám v bytě či domku nehromadily zbytečné věci, které už ničemu neslouží. V našem domově by tak měly mít místo jen ty věci, které se bezprostředně podílejí na funkčnosti prostředí nebo na jeho estetickém provedení. Všechno ostatní brání proudění pozitivní energie a stahuje na sebe různou mentální nečistotu (vzpomínky, závazky, nedořešené vztahy apod.).
Věci, které už ničemu neslouží, je třeba nekompromisně vyházet. Ideální příležitostí je stěhování: Místo dvou stěhovacích aut přistavíte jeden velký kontejner na odpad a na zbytek vám bude stačit jedna větší dodávka. Zní to trochu nadsazeně, ale myslím to zcela vážně. Člověk se zpravidla stěhuje za dosti pohnutých okolností - rozpad rodiny, cesta za zaměstnáním nebo nějaká jiná významná událost - to je většinou dobré odříznout se od starých vzpomínek a od všech věcí, které nám tu minulost připomínají.
Pokud od posledního stěhování uplynula už pěkná řádka let, tak zpravidla máme doma spoustu věcí nejrůznějšího původu, které jsme kdysi potřebovali nebo dostali (a třeba vůbec ani nepotřebovali). Jsou to různé vázy, sošky či jiná umělecká díla, různé dekorativní obaly, hrníčky, staré hodiny, plyšáci apod. Zabírají místo na poličkách, ve skříních či v kredenci, ale my jsme ještě nedostali odvahu je vyházet. Nuže, udělejme to nyní...
 
Z vlastní zkušenosti vím, že to nejde naráz, ale budete si muset projít několika etapami. V té první opravdu vyházíte ty nejzjevnější zbytečnosti, ke kterým nemáte žádný vztah a které zabírají nejvíc místa. Teprve poté, s jistým časovým odstupem (tak půl roku), si v místnostech všimnete pár dalších věcí, které byste také eventuelně mohli postrádat. A po dalším půlroce najdete zase další věci, jejichž čas se naplnil.
Zbudou věci, u nichž nám něco brání je vyhodit. Které to jsou?
 
Dárky. S dárky je to těžké. Byly jistě dobře míněny a měly nám udělat radost. Těžko se pak vysvětluje, proč už tam ta soška není, když tam byla celých pět let. Jak na to? Ideální je, když se vám podaří takovouto věc zakomponovat do estetického záměru, aby se stala nedílnou architektonickou součástí pokoje. Ale toto se podaří jen málokdy. Myslím, že nejférovější je poslat dárek dál - aby udělal radost zase někomu dalšímu - třeba nějakému dítěti. To je vysvětlení, které původní dárce může akceptovat. Někdy ale budete muset být drsní - prostě se soška nějakou nešťastnou náhodou rozbije, plyšák se ztratí v čistírně, vyšívanou dečku neopatrné dítě polije borůvkovou šťávou. Chytrému napověz, hloupého trkni...
Knihy. Jsou knihy, ke kterým se celý život vracíme, ale jsou i knihy, které si přečteme jedenkrát a víme, že podruhé je už číst nebudeme. Co s nimi? Vyhodit knihu, to se nedělá. Můžeme knihu zapůjčit a doufat, že osoba, které knihu zapůjčíme, nám ji zapomene vrátit. To je spolehlivá metoda, já sám jsem takto přišel o řadu knih - i o takové, o které jsem rozhodně přijít nechtěl. My jsme ale s ženou našli mnohem lepší způsob - pravidelně obdarováváme obecní knihovnu ve Snovídkách. To je malinká dědina, kde máme chalupu. Obecní rozpočet mají velmi skromný a pořídit něco nového do obecní knihovny se jim daří jen vzácně. Hned první zásilkou jsme jim počet knih v knihovně téměř zdvojnásobili; později jsme jim předali knihy i od našich známých, kteří také řešili stejný problém...
Hračky. Staré hračky našich rostoucích dětí jsou také citlivou záležitostí. S dnešními hračkami, většinou původem z Číny a s životností v řádu maximálně několika týdnů takový problém řešíme málokdy, ale někdy přece jen hračka přežije všechny předpoklady a i po pěti letech je vcelku a funkční. Taková dřevěná stavebnice přežije leccos, ale je jasné, že dvanáctiletý kluk si s ní už hrát nebude. Ovšem vztah k ní pořád má. Nejlepším řešením je opět posunout ji dál - nějaké rodině s menšími dětmi. Když původní vlastník spatří, jak taková hračka někomu menšímu dělá radost, tak se s ní rozloučí mnohem snadněji, než kdyby měla skončit v popelnici.
 
Až se vám podaří byt či dům očistit od všech těchto starých a nepotřebných věcí, budete překvapeni, kolik nové energie se v tom prostředí a ve vás samotných objeví. Najednou budete plní života a nových nápadů. To je pořád ale jen začátek. Podívejte se do nějakých knih o Feng-Shui, ty vás povedou dál...
 
  Komentáře
  Igor 
A co třeba různé předměty pro štěstí? Talismany, šupiny z vánočního kapra apod.? Jak s nimi naložit? Nepřijdeme o štěstí, když je vyhodíme?
  Zdeněk B. 
Pane Igore, s takovými věcmi je to na první pohled obtížné rozhodování, ale jen zdánlivě. Všechny tyto předměty účinkují jen tak dobře, jak silně v ně věříme. Pokud někdo silně věří ve svůj talisman (nebo v šupinu s kapra), pak mu vůbec ani nepřijde na mysl, že by se jej měl zbavit. Pokud vám ale taková věc překáží, práší se na ni a vy ji nechcete vyhodit jen proto, že si říkáte „co kdyby přece jen...“, pak je vaše víra natolik slabá, že předmět stejně nefunguje. Klidně ho vyhoďte, vůbec nic se nestane.
  Neměli byste vynechat
Jistě si mnozí vzpomínáte, jak naši prarodiče, a mnohdy i rodiče, používali na praní jádrové mýdlo. V době našich babiček bylo věhlasné kostkové mýdlo s jelenem a později se mýdlo prodávalo ve formě mýdlových vloček. Určitě vás nepřekvapí, že jádrové mýdlo opět prožívá svou renesanci, a to zejména díky mladým maminkám, které se snaží chránit své malé děti před agresivitou dnešních pracích prášků.
Alergie a vyrážky jsou u dětí častým problém, a tak se maminky stále častěji vracejí k praní v jádrovém mýdle. Mnohdy ale vůbec nevědí, jak na to, nebo mají pochybnosti o tom, jestli takovýmto praním nezničí automatickou pračku se spoustou elektroniky a chytrých funkcí. V tomto článku se tedy dozvíte vše o praní v jádrovém mýdle a předesílám, že pračku v žádném případě nezničíte.

V předchozím článku jsme se dozvěděli, že na své cestě budeme nejspíš potřebovat zkušeného průvodce, který nás provede náročnějšími úseky a pomůže nám tam, kde si nebudeme vědět rady. Také jsme si řekli, že si budeme muset dávat zatraceně dobrý pozor, koho za svého průvodce zvolíme. Nyní vám dám další velmi důležitou radu: Najděte si svého guru, ujděte s ním kus cesty a pak ho zavčas opusťte...

Zkusili jste někdy upéct domácí chleba z kvásku? Pokud ne, zkuste to. Já jsem se do toho konečně taky pustila a jsem nadšená. Kvásek mi vždycky připadal moc komplikovaný, časově náročný a taky nevyzpytatelný. Krom toho se mi zdál těžko dostupný - možnosti, jak přijít ke kvásku, jsou totiž v podstatě jen dvě - naučit se ho vést od počátku samostatně nebo od někoho dostat startovací kváskovou kulturu a pokračovat v jejím vedení.
První varianta je bez záruky, druhá je sice na jistotu, ale zase zbývá vyřešit toho dárce. Takže celkem zapeklitá situace. Pořád jsem váhala, jestli začnu sama nebo jestli budu hledat dárce, a v tomto nerozhodnutém stavu jsem setrvávala delší dobu. Nicméně - stále jsem měla po ruce kilo žitné mouky a myšlenku, že na kvásek jednoho dne dojde. A opravdu - neuvěřitelné se stalo skutkem a na kvásek došlo, aniž bych pohnula prstíkem. Chcete vědět jak?

nezávislost • energie • styl
© 2012-2021 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi