nezávislost • energie • styl
© 2012-2020 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi
 

Jak očistit prostředí, ve kterém pracujeme

Zdeněk Breitenbacher
 
 
Minule jsme si provedli očistu domova. Ve kterém dalším prostředí - mimo domov - trávíme nejvíce času? Ano, je to naše práce. To může být kancelář, dílna, případně sedadlo za volantem. Zde už nemáme tak úplně volnou ruku jako doma, ale stále je to místo, které můžeme nějak ovlivnit a očistit ve svůj prospěch. Běžně trávíme v práci osm i více hodin, takže rozhodně stojí za to si naše pracoviště trochu zkultivovat. Podívejme se, jak na to.

 
Je zvláštní, že existuje mnoho knih, popisujících čínské umění Feng-Shui, které se věnují tomu, jak harmonizovat náš domov, případně zahradu, ale neobjevil jsem zatím žádnou knihu, která by se z pohledu Feng-Shui věnovala očistě a harmonizaci pracovního prostředí. Přitom Číňané mají pracovní dobu často deset a více hodin a tráví tak v práci podstatnou část svého života. Kdybych byl mistr Feng-Shui, určitě bych se snažil tuto díru na trhu zaplnit a byl bych za vodou. Žádným takovým mistrem ale nejsem, a tak se jen pokusím o pár základních ideí...
 
Kancelář. Pokud pracujete v kanceláři a jste tam sami, je očista nejsnazší. Nemusíte brát v úvahu názor kolegů a většinou si můžete kancelář uspořádat po svém. Samozřejmě je třeba dodržet nějaký firemní řád, ale to zpravidla není tak omezující. Zásady pro čistou kancelář se tak nejvíce blíží zásadám pro čistý domov. Zásada nejdůležitější platí všude: Udržovat stálý pořádek. Pro vaši pohodu na pracovišti je prostředí bez nepořádku a zbytečných krámů ještě důležitější než doma, protože v práci jste pod vlivem mnohem většího množství faktorů, často stresujících. Čisté a uklidňující prostředí vám umožní všechno zvládat v klidu a s nadhledem. Nejméně jednou za týden, ale raději každý den, si najděte chvíli na úklid na stole a na poličkách - prostě všude, kam je vidět. Pokud budete uklízet každý den, tak se ten nepořádek ani nestihne nahromadit a bude vám stačit minutka či dvě.
Pokud je vás v kanceláři více, je dobré se dohodnout na nějakých pravidlech, ale to se nemusí vždycky podařit. Pak se musíte soustředit především na svůj stůl a jeho nejbližší okolí. Velmi vám pomohou květiny, kterými se obklopíte. Za prvé bude vaše prostředí mnohem osobnější, za druhé můžete šikovně odstínit pohled na stoly kolegů, kteří váš zájem o upravené prostředí tolik nesdílejí. A nedovedu si představit šéfa, který by vám nakázal květiny vyhodit jen proto, že narušují jednotný corporate design. Květiny volte nenáročné, v práci máte většinou jiné starosti, než o ně starostlivě pečovat. Osvědčují se mi různé kaktusy, sukulenty, dracény a tchýniny jazyky - ty vydrží bez vody i dost dlouho, když na ně občas zapomenete. Překvapivě se mi osvědčil i ibišek - ten sice bez vody tak dlouho nevydrží, ale zato je velmi komunikativní a dovede si o vodu srozumitelně říci - tím že sklopí listy. Na první pohled víte, co potřebuje. Naopak, nehodí se květiny s intenzívní vůní (jako třeba voskovka) nebo s intenzívním zápachem (jako třeba zmijovec).
Na rozdíl od domova si většinou nemůžete volit barvy na zdech - často je to neutrální korporátní šedá, což zrovna k optimismu nepřispívá. Ale málokdy vám šéf odmítne instalaci magnetické tabule či korkové nástěnky, na které se můžete barevně vyřádit. I nudné grafy a statistiky mohou mít estetický přínos, když si je šikovně sestavíte (a vůbec nemusejí odpovídat skutečnosti).
 
Dílna. Tady máte možností méně. Málokdy jste v dílně sami a zpravidla máte k dispozici jen stroj a malý stůl kolem, někdy ani to ne. O to důležitější je udržovat si kolem pořádek. Zamaštěný stůl, špony kolem stroje a přetékající odpadkový koš nejsou dobrou vizitkou a nepřinášejí nic pozitivního. Snažte se udržovat ten prostor, který máte, prostý všeho zbytečného. Pokud máte to štěstí a vejde se vám tam někam květina nebo dokonce nástěnka, rozhodně to využijte. Vždy se ale aspoň pokuste si své prostředí nějak personifikovat - aby bylo vaše a nikoho jiného.
 
Sedadlo za volantem. To je vlastně taky taková malá kancelář. Většinou zde máte zcela volnou ruku, co si kam umístíte, a nikdo vám do toho nebude mluvit, ale toho prostoru je opravdu minimálně. Kytka ani nástěnka se sem opravdu nevejde. Ani nejrůznější cingrlátka a vonítka visící na zpětném zrcátku nejsou ideální, protože zakrývají výhled a zbytečně zaměstnávají vizuální pozornost. Tady pro vaši pohodu doporučuji spíše sadu oblíbených cédéček, kterými si vytvoříte příjemnou atmosféru. Poslouchat rádio se mi neosvědčuje - abyste si poslechli něco zajímavého, tak si musíte vyslechnout spoustu balastu, jako jsou stupidní reklamy, rádobyvtipné komentáře moderátora a ohrané písničky, které jste slyšeli každou nejmíň padesátkrát. Nejlepší rádio je cédéčko - to si volíte sami podle momentální nálady a přesně podle vašeho vkusu. A samozřejmě - udržujte vnitřek i vnějšek auta v maximální čistotě.
 
Ten pořádek je klíčový, ať už pracujete kdekoliv. Dbejte na něj - podpoří vaše přímočaré směřování za vašimi cíli a podpoří vaše soustředění. Dvě minuty denně stačí a budete se cítit mnohem lépe - v kanceláři, v dílně, za volantem, v zahradě a kdekoliv jinde.
Pokud pracujete na nějakém pracovišti, které jsem nezmínil, klidně se přihlaste v komentáři, probereme si to .
 
  Komentáře
  Neměli byste vynechat
Jistě si mnozí vzpomínáte, jak naši prarodiče, a mnohdy i rodiče, používali na praní jádrové mýdlo. V době našich babiček bylo věhlasné kostkové mýdlo s jelenem a později se mýdlo prodávalo ve formě mýdlových vloček. Určitě vás nepřekvapí, že jádrové mýdlo opět prožívá svou renesanci, a to zejména díky mladým maminkám, které se snaží chránit své malé děti před agresivitou dnešních pracích prášků.
Alergie a vyrážky jsou u dětí častým problém, a tak se maminky stále častěji vracejí k praní v jádrovém mýdle. Mnohdy ale vůbec nevědí, jak na to, nebo mají pochybnosti o tom, jestli takovýmto praním nezničí automatickou pračku se spoustou elektroniky a chytrých funkcí. V tomto článku se tedy dozvíte vše o praní v jádrovém mýdle a předesílám, že pračku v žádném případě nezničíte.

O kamnech

Jolana Breitenbacherová
„Tož děvčico, dojdi na mlatevňu pro dřevo a zatopíme v kamnech. Však brzo budú zvonit na poledně a my eště nemáme uvařené.“
Než začneme vařit, řekneme si něco o kamnech. Samozřejmě není podmínkou, abyste vařili na nich, klidně můžete vařit na jakémkoli sporáku, který máte. Pokud ale koketujete s myšlenkou, že byste si kamna neboli sporák na tuhá paliva zakoupili, tak mám pro vás několik rad a tipů.

Viva Las Vegan!

Zdeněk Breitenbacher
Už několikrát jsme se dostali k tématu vegetariánství a veganství - ano či ne - a proč, případně v jakém rozsahu. Několik nedávno absolvovaných rozhovorů na toto téma mě přimělo k zamyšlení: Proč lidé volí bezmasou stravu, co jim to přináší rovině fyzické a co jim to přináší na úrovni duchovní. A také, zdali jsou jejich očekávání realistická.
Nečekejte žádné definitivní doporučení, mé zamyšlení je čistě filosofické a přináší poněkud neobvyklý pohled na věc.

nezávislost • energie • styl
© 2012-2020 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi