nezávislost • energie • styl
© 2012-2021 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi
 

Jak očistit prostředí, ve kterém pracujeme

 
 
Minule jsme si provedli očistu domova. Ve kterém dalším prostředí - mimo domov - trávíme nejvíce času? Ano, je to naše práce. To může být kancelář, dílna, případně sedadlo za volantem. Zde už nemáme tak úplně volnou ruku jako doma, ale stále je to místo, které můžeme nějak ovlivnit a očistit ve svůj prospěch. Běžně trávíme v práci osm i více hodin, takže rozhodně stojí za to si naše pracoviště trochu zkultivovat. Podívejme se, jak na to.

 
Je zvláštní, že existuje mnoho knih, popisujících čínské umění Feng-Shui, které se věnují tomu, jak harmonizovat náš domov, případně zahradu, ale neobjevil jsem zatím žádnou knihu, která by se z pohledu Feng-Shui věnovala očistě a harmonizaci pracovního prostředí. Přitom Číňané mají pracovní dobu často deset a více hodin a tráví tak v práci podstatnou část svého života. Kdybych byl mistr Feng-Shui, určitě bych se snažil tuto díru na trhu zaplnit a byl bych za vodou. Žádným takovým mistrem ale nejsem, a tak se jen pokusím o pár základních ideí...
 
Kancelář. Pokud pracujete v kanceláři a jste tam sami, je očista nejsnazší. Nemusíte brát v úvahu názor kolegů a většinou si můžete kancelář uspořádat po svém. Samozřejmě je třeba dodržet nějaký firemní řád, ale to zpravidla není tak omezující. Zásady pro čistou kancelář se tak nejvíce blíží zásadám pro čistý domov. Zásada nejdůležitější platí všude: Udržovat stálý pořádek. Pro vaši pohodu na pracovišti je prostředí bez nepořádku a zbytečných krámů ještě důležitější než doma, protože v práci jste pod vlivem mnohem většího množství faktorů, často stresujících. Čisté a uklidňující prostředí vám umožní všechno zvládat v klidu a s nadhledem. Nejméně jednou za týden, ale raději každý den, si najděte chvíli na úklid na stole a na poličkách - prostě všude, kam je vidět. Pokud budete uklízet každý den, tak se ten nepořádek ani nestihne nahromadit a bude vám stačit minutka či dvě.
Pokud je vás v kanceláři více, je dobré se dohodnout na nějakých pravidlech, ale to se nemusí vždycky podařit. Pak se musíte soustředit především na svůj stůl a jeho nejbližší okolí. Velmi vám pomohou květiny, kterými se obklopíte. Za prvé bude vaše prostředí mnohem osobnější, za druhé můžete šikovně odstínit pohled na stoly kolegů, kteří váš zájem o upravené prostředí tolik nesdílejí. A nedovedu si představit šéfa, který by vám nakázal květiny vyhodit jen proto, že narušují jednotný corporate design. Květiny volte nenáročné, v práci máte většinou jiné starosti, než o ně starostlivě pečovat. Osvědčují se mi různé kaktusy, sukulenty, dracény a tchýniny jazyky - ty vydrží bez vody i dost dlouho, když na ně občas zapomenete. Překvapivě se mi osvědčil i ibišek - ten sice bez vody tak dlouho nevydrží, ale zato je velmi komunikativní a dovede si o vodu srozumitelně říci - tím že sklopí listy. Na první pohled víte, co potřebuje. Naopak, nehodí se květiny s intenzívní vůní (jako třeba voskovka) nebo s intenzívním zápachem (jako třeba zmijovec).
Na rozdíl od domova si většinou nemůžete volit barvy na zdech - často je to neutrální korporátní šedá, což zrovna k optimismu nepřispívá. Ale málokdy vám šéf odmítne instalaci magnetické tabule či korkové nástěnky, na které se můžete barevně vyřádit. I nudné grafy a statistiky mohou mít estetický přínos, když si je šikovně sestavíte (a vůbec nemusejí odpovídat skutečnosti).
 
Dílna. Tady máte možností méně. Málokdy jste v dílně sami a zpravidla máte k dispozici jen stroj a malý stůl kolem, někdy ani to ne. O to důležitější je udržovat si kolem pořádek. Zamaštěný stůl, špony kolem stroje a přetékající odpadkový koš nejsou dobrou vizitkou a nepřinášejí nic pozitivního. Snažte se udržovat ten prostor, který máte, prostý všeho zbytečného. Pokud máte to štěstí a vejde se vám tam někam květina nebo dokonce nástěnka, rozhodně to využijte. Vždy se ale aspoň pokuste si své prostředí nějak personifikovat - aby bylo vaše a nikoho jiného.
 
Sedadlo za volantem. To je vlastně taky taková malá kancelář. Většinou zde máte zcela volnou ruku, co si kam umístíte, a nikdo vám do toho nebude mluvit, ale toho prostoru je opravdu minimálně. Kytka ani nástěnka se sem opravdu nevejde. Ani nejrůznější cingrlátka a vonítka visící na zpětném zrcátku nejsou ideální, protože zakrývají výhled a zbytečně zaměstnávají vizuální pozornost. Tady pro vaši pohodu doporučuji spíše sadu oblíbených cédéček, kterými si vytvoříte příjemnou atmosféru. Poslouchat rádio se mi neosvědčuje - abyste si poslechli něco zajímavého, tak si musíte vyslechnout spoustu balastu, jako jsou stupidní reklamy, rádobyvtipné komentáře moderátora a ohrané písničky, které jste slyšeli každou nejmíň padesátkrát. Nejlepší rádio je cédéčko - to si volíte sami podle momentální nálady a přesně podle vašeho vkusu. A samozřejmě - udržujte vnitřek i vnějšek auta v maximální čistotě.
 
Ten pořádek je klíčový, ať už pracujete kdekoliv. Dbejte na něj - podpoří vaše přímočaré směřování za vašimi cíli a podpoří vaše soustředění. Dvě minuty denně stačí a budete se cítit mnohem lépe - v kanceláři, v dílně, za volantem, v zahradě a kdekoliv jinde.
Pokud pracujete na nějakém pracovišti, které jsem nezmínil, klidně se přihlaste v komentáři, probereme si to .
 
  Komentáře
  Neměli byste vynechat
V článku o pěti úrovních osobní hygieny jsme si popsali, že mezi neopominutelné součásti hygieny patří i hygiena prostředí, ve kterém žijeme a ve kterém se pohybujeme. Příjemné a krásné prostředí nás nabíjí pozitivní energií a vždy se do něj rádi vracíme. Naopak prostředí plné chaosu a nepořádku podporuje chaos i v naší osobnosti, jsme roztěkaní, nic se nám pořádně nedaří a nic nedotáhneme do konce. Podívejme se nyní detailněji na to, co rozumíme naším osobním prostředím a jak jej lze účinně očistit a udržovat.

Někteří z vás si již jistě vyzkoušeli „Čertovský čaj“, případně jeho dospěláckou variantu, a já věřím, že i vám zabírá. Nyní se podíváme na jeho bratříčka, na čaj, který je mu podobný, ale nevaří se primárně kvůli zdraví, nýbrž kvůli chuti a té pravé čajovnické pohodě. Říká se mu Yogi tea, čili Yogi čaj. Přiznám se, že jsem nepátral po původu jeho názvu, a tak nevím, jestli je odvozen od jógy – nebo od nejslavnějšího medvěda všech dob jménem Yogi Bear, v české verzi známého jako Méďa Béďa...

Po úvodním článku pokračujeme v popularizaci kvantové fyziky. Provedli jsme modifikovaný experiment, v odborné veřejnosti známý jako Schrödingerova čočka. Konkrétně jde o test klíčivosti čočky od různých výrobců. Na počátku experimentu byly všechny zakoupené čočky v tzv. nerozhodnutém stavu neboli superpozici. Po třech dnech už došlo k tzv. kolapsu vlnové funkce, což v praxi znamená, že jednotlivé čočky projevily, jsou-li živé nebo mrtvé. Co myslíte, jak to dopadlo?

nezávislost • energie • styl
© 2012-2021 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi