nezávislost • energie • styl
© 2012-2019 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi
 

Jáhlové karbanátky

Zdeněk Breitenbacher
 
 
Proč zrovna jáhlové? Hned z několika důvodů – za prvé jáhly na rozdíl od pšenice a pšeničné mouky neobsahují lepek, na který jsou někteří lidé citliví. Za druhé, jáhly jen minimálně sají olej, takže spotřebujeme méně oleje než na klasické karbanátky. No a za třetí, je to vítaná změna...

To, co si dnes představíme, bude takové základní provedení, hodící se spíš jako příloha. Ale jakmile si karbanátky vyzkoušíte, můžete je příště podle vlastní fantazie obohatit – třeba o houby, zelí, brokolici... a pak vám poslouží i jako hlavní jídlo. Takže co budeme potřebovat:
- Především ty jáhly. Na běžnou rodinnou porci tak 3/4 hrnku.
- Kukuřičnou mouku, opět tak 3/4 hrnku (nemám váhu, měřím na hrnky).
- Olej (volte samozřejmě za studena lisovaný)
- Sojovou omáčku (jen přírodně fermentovanou, nejlépe Tamari)
- Koření (dle vaší chuti)
Nejdříve jáhly naprudko a nasucho opražíme na pánvi. Tuhle fintu málokdo zná – dělá se to proto, aby jejich slupka popraskala a po uvaření byly jáhly měkčí. Pak je teprve dáme vařit – v hrnci je zalijeme vřící vodou a pak přibližně 20 až 30 minut vaříme – až úplně změknou.
Jáhly hlídejte, mají snahu kypět a docela nabudou na objemu, tak budete možná muset během vaření doplnit vodu. Pozor, doplňujte vřící vodou, ne studenou nebo vlažnou, jinak zase ztvrdnou. Po uvaření slijeme zbylou vodu a přesypeme jáhly do mísy, ve které z nich nyní uděláme těsto.
Přisypeme kukuřičnou mouku a rozmícháme. Přidáme přiměřené množství sojové omáčky – ale opatrně, ze začátku raději dejte omáčky jen trochu a těsto ochutnejte, abyste jí nedali příliš. Pokud je těsto příliš suché, doplňte vlažnou vodou. Přidáme koření. Já mám rád orientální, tak používám směs Garam masala, ale volbu koření nechám na vás, klasikou je majoránka a černý pepř...
Dál už to znáte: Udělat z těsta malé placičky a osmažit po obou stranách na pánvi. Nechte si chutnat...
  Komentáře
  Neměli byste vynechat

Chana masala z naklíčené cizrny

Zdeněk Breitenbacher
Dnes vám nabídnu recept na jídlo, které vás zavede do cizokrajných zemí, konkrétně do Indie. Indická kuchyně je zajímavá především bohatým užíváním koření - od velmi jemných a chuťově delikátních až po velmi ostrá, pro našince téměř nepoživatelná. Druhým charakteristickým rysem indické kuchyně je to, že nám nabízí jídla velmi zdravá. Právě o takové jídlo se dnes pokusíme. S pálivostí nepůjdeme do extrému, nýbrž právě tak, abyste si skvěle pochutnali. Půjde o oblíbenou chanu masalu z naklíčené cizrny.

Óda na chlebový kvásek

Jolana Breitenbacherová
Zkusili jste někdy upéct domácí chleba z kvásku? Pokud ne, zkuste to. Já jsem se do toho konečně taky pustila a jsem nadšená. Kvásek mi vždycky připadal moc komplikovaný, časově náročný a taky nevyzpytatelný. Krom toho se mi zdál těžko dostupný - možnosti, jak přijít ke kvásku, jsou totiž v podstatě jen dvě - naučit se ho vést od počátku samostatně nebo od někoho dostat startovací kváskovou kulturu a pokračovat v jejím vedení.
První varianta je bez záruky, druhá je sice na jistotu, ale zase zbývá vyřešit toho dárce. Takže celkem zapeklitá situace. Pořád jsem váhala, jestli začnu sama nebo jestli budu hledat dárce, a v tomto nerozhodnutém stavu jsem setrvávala delší dobu. Nicméně - stále jsem měla po ruce kilo žitné mouky a myšlenku, že na kvásek jednoho dne dojde. A opravdu - neuvěřitelné se stalo skutkem a na kvásek došlo, aniž bych pohnula prstíkem. Chcete vědět jak?

Správný jógový dech - nezbytný začátek

Zdeněk Breitenbacher, Minijóga II.
Chceme-li cvičit jógu, musíme zcela nevyhnutelně začít správným dýcháním. Od správného dýchání se totiž v józe odvozuje prakticky všechno. Náročnou jógovou pozici snadno zaujme i nejogín, například baletka nebo gymnastka, ale dokud v té pozici nebude správně a s plnou pozorností dýchat, nebude to jóga a nebude to mít ty účinky, které jóga slibuje. Proto se v této lekci naučíme správnému jógovému dýchání a teprve potom můžeme postoupit dále. Pojďme se spolu podívat, jak na to.

nezávislost • energie • styl
© 2012-2019 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi