nezávislost • energie • styl
© 2012-2019 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi
 

Elixír mládí - to je nezávislost

Zdeněk Breitenbacher
 
 
Elixír mládí - to je cesta za nezávislostí. Když přijdeme na svět, jsme absolutně závislí. Tak jak člověk roste a dospívá, postupně se zbavuje svých přirozených závislostí, ale zpravidla výměnou za závislosti jiné, méně přirozené. Jsme tak závislí na prostředí, ve kterém žijeme a které nás spoluvytváří - často ke svému vlastnímu prospěchu a bez ohledu na důsledky pro nás.
Cesta podle Elixíru mládí - to je trvalé úsilí o nezávislost - na čemkoliv, co by nám mohlo škodit a na komkoliv, kdo by to s námi nemusel myslet dobře.

 
Některé závislosti jsou přirozené, jako třeba závislost na kyslíku a na výživě. Ty jsou trvalé, budou nás provázet celý život, nejsou nám nijak nepříjemné a nemusíme se jimi zabývat. Vedle toho ale existuje spousta jiných závislostí, které nám neprospívají nebo které nám dokonce škodí (ať už si to uvědomujeme či nikoliv). Jsou to
- Závislosti dočasné, například závislost na lécích v případě nemoci. Tomu se čas od času nevyhneme. Příjemné to určitě není, takže je velmi záhodno takové období zkrátit jen na nejnutnější dobu.
- Závislosti vnucené. Jde o závislosti, které jsou nám vnuceny okolím a neslouží nám, nýbrž někomu úplně jinému. Nejtypičtějším příkladem jsou třeba drogy, ale najdeme i méně zjevné závislosti tohoto druhu. Takových je třeba se zbavit co nejdříve, dokonce i tehdy, jsou-li nám občas příjemné.
 
Vyznavač Elixíru mládí si buduje a posiluje svoji nezávislost. Bývá to dlouhodobý úkol, ale odměnou je kvalitní život bez zbytečných starostí. Nyní se na jednotlivé situace podívejme podrobněji, včetně návodu, co s tím.
 
1. Nezávislost na výdělku
Na přísunu peněz (či jiných zprostředkovatelů výměny zboží) jsme závislí prakticky všichni. To není něco, co by se dalo v dohledné budoucnosti lidstva změnit. Co změnit lze, je náš vztah k penězům a zejména k jejich množství, které máme pravidelně k dispozici. Mnoho lidí, včetně některých mých přátel, volí v případě nedostatku lenivou cestu nízkých rozpočtů a šetření na všech frontách. Důsledkem je pak (kromě jiného) konzumace nekvalitních potravin, nedostatečná aktivita a trvalý stres, jak vyjít do příští výplaty.
Vyznavač Elixíru mládí to má jinak. Především se postaral o dostatečný výdělek na své záliby, na kvalitní potraviny a vůbec na slušný životní standard. Nemusí obracet každou korunu, než ji za něco vydá - když uzná, že mu něco dobře poslouží, tak si to prostě pořídí. Velkým pomocníkem je mu trvalé vzdělávání, díky kterému se nemusí bát, že by se najednou ocitl bez výdělku.
Dostatečný výdělek přitom vůbec nemusí znamenat velké peníze - jde o to, aby pohodlně dostačovaly na kvalitní život bez zbytečných starostí. Kdo je šikovný a pracovitý, spoustu potřebných věcí si vyrábí sám, od rohlíku až po rodinný domek. Pak vystačí i s nižším platem - a stejně má dostatek. Jde jen o to nebýt líný a poctivě makat. Na svém.
 
2. Nezávislost na lékařské péči
Jen pár šťastných k lékaři nechodí a chodit nemusí. Já k němu chodit musím - na pravidelné prohlídky, které mi předepisuje zaměstnavatel. Probíhají ale rychle: Zjistí se, že jsem zdravý jako řípa, tak si řekneme „Nashledanou za dva roky“ a tím je to odbyté. Proč to tak mám? Inu, protože jsem se tak rozhodl. Rozhodl jsem se být zdravý a na lékařích nezávislý.
Největším problémem zdravotnictví je, že lékař není placený za to, že vás vyléčí, ale za to, že vás léčí. Chápete ten drobný jazykový rozdíl? Ve skutečnosti je proti lékařovým ekonomickým zájmům, aby vás zcela vyléčil, protože pak mu tam už znovu nepřijdete a nedáte mu znovu vydělat. To není chyba toho doktora, ale celého systému. Důsledkem je, že mnozí doktoři vnímají své povolání nikoliv jako službu člověku v nouzi, nýbrž jako výdělečnou činnost, kde je člověk jen materiálem. Někde v pozadí jsou farmaceutické společnosti, pro které je zdravý člověk tím posledním, co by potřebovali. Oni potřebují zástupy nemocných, které by mohli léčit, a ne zdravých, kteří jejich léky nepotřebují.
Volbou je neúčastnit se tohoto systému a starat se o své zdraví sám, vlastními silami. Žít zdravým životním stylem a pečovat o své tělo i o svou mysl. Vyznavač Elixíru mládí ví, jak na to.
 
3. Nezávislost na politice
Spoléhat na stabilitu momentálního politického směrování ve státě je liché. Vše se neustále mění a opírat se o jakýkoliv předpoklad znamená brzké překvapení. Co jedni rozdají, druzí seberou a naopak. Je proto nezbytné nespoléhat se na stát a především neuvádět se do závislosti na jeho podpoře, protože ta může kdykoliv skončit.
Jedinou jistotu najdeme sami v sobě - a tak je důležité na sobě neustále pracovat a zdokonalovat se. Rozšiřujte si vzdělání, zlepšujte tělesnou kondici, rozvíjejte vztahy s vašimi blízkými. To je ta nejlepší investice a to vám nikdy žádný režim nevezme.
 
4. Nezávislost na trhu a marketinku
Subjektů, kteří se zajímají o naši pozornost (rozumějte o naše peníze), je neuvěřitelně mnoho. Některé rozpoznáte snadno, jako třeba žebráka na nádraží, jiní svůj zájem o vaše peníze docela šikovně maskují - ať už jde o poskytovatele služeb nebo výrobce zboží. Stalo se vám v nedávné době, že jste si koupili něco, co ve skutečnosti vůbec nepotřebujete? Pak jste možná podlehli promyšlené reklamní masáži nebo jiné formě nátlaku.
Je třeba vidět, že jen málo výrobcům či poskytovatelům služeb jde primárně o spokojeného zákazníka. Ze západu a především zpoza oceánu je sem importovaná modla zvaná peníze - a té se vše podřizuje. Opravdové lidské potřeby jsou mnohem menší, než je aktuální nabídka zboží a služeb. Subjekty působící na trhu tak musejí své výrobky či služby do lidí doslova tlačit všemi způsoby - kam kouknete, tam je nějaká reklama, a bude to čím dál tím horší.
O kvalitě zboží se ale nic objektivního nedozvíme, a tak jsme nuceni používat vlastní rozum a zkušenosti. Nevěřme reklamám. Pokud nám výrobce stále dokola říká, že jeho jogurt je nejlepší (nejzdravější, nejchutnější apod.), tak jediné, co se z toho opravdu dozvíme, je, že má velkou touhu nám ho prodat. Ale o kvalitě se musíme přesvědčit sami - přečteme si složení, zemi původu, dobu trvanlivosti atd., a když nám vše vyhovuje, můžeme mu dát důvěru a zkusit to. Když se ovšem i tak zklameme, je třeba být nekompromisní a příště nakupovat jinde.
 
5. Nezávislost na energiích
Je naprosto jisté, že ceny energií budou stoupat. Být na nich závislý znamená smířit se s tím, že naše domácí náklady porostou a že podíl za energie v nich bude čím dál tím větší. Pokud vám tedy nějaké peníze zůstanou a chcete je dobře použít, myslete do budoucna.
Vylepšete si své bydlení a snižte svoji závislost na energiích - tepelná čerpadla, solární panely pro vlastní spotřebu, alternativní paliva, to vše vám velice sníží závislost na cenách energií. Jezdíte-li hodně autem, zvažte jeho přestavbu na pohon plynem. Ušetříte peněžence a zároveň ulehčíte životnímu prostředí - LPG má mnohem nižší emise než benzín.
 
Vynechal jsem patologické typy závislostí, jako jsou drogy nebo hazard, to už chce úplně jiný přístup a našich čtenářů se to zcela jistě netýká. A jistě bychom našli i jiné typy závislostí - chcete-li, podělte se s námi o své zkušenosti.
 
Vyznavač Elixíru mládí je nezávislý a spoléhá především sám na sebe. A pokud má to štěstí (podobně jako já), že má skvělého partnera, rodinu a přátele, může spoléhat i na ně. Vztah ke všemu ostatnímu musí být realistický a prostý neopodstatněné důvěry. Zdravý rozum, široké vzdělání a každodenní zkušenosti nechť nám jsou spolehlivým vodítkem.
 
  Komentáře
  Neměli byste vynechat

Rozumíte svému osudu? I.

Zdeněk Breitenbacher
Umění udržet si dlouhodobě mládí, svěžest a psychickou stálost má mnoho nitek, z nichž některé jsou velmi jemné a většinou lidí jen stěží postřehnutelné. Jednou z těch nejjemnějších nitek je umění rozumět svému osudu a jeho směrování, rozumět tomu, kam vlastně jdeme a v ideálním případě taky proč tam jdeme.
Kdo svému osudu a jeho směrování nerozumí, zbytečně ztrácí energii v marných zápasech a životních omylech, kdy naprosto nechápe, proč se mu to či ono nedaří, a zkouší to znovu a znovu – a marně a marně...

Čertova houpačka, Nejlepší kamarádka a Zachránce

Zdeněk Breitenbacher, Elixír lásky IV.
Pokud se dva lidé potkají a je jím existencí dopřáno utvořit hluboký a láskyplný vztah, stává se tak rychle, až nečekaně, jako když zapadne klíč do zámku. Jako když vstoupíte do místnosti a rozsvítíte. Není nutné žádné přesvědčování, namlouvání, vychvalování sebe sama, prostě ten krásný vztah vznikne během okamžiku.
Ale pokud si tak existence nepřeje a některý z těch dvou to nepochopí, vznikají rozmanité nesymetrické vztahy, které jsou často velmi stabilní, ale nemají s láskou nic společného. Podívejme se na ty nejčastější.

Mám za sebou jednadvacetidenní očistnou hladovku. V minulých článcích si můžete přečíst, jak přesně probíhala i jak se mi měnily základní tělesné parametry. Hladovkou samotnou ale celý očistný proces nekončí, následuje návratová fáze, která trvá stejnou dobu jako hladovka samotná. Během návratové fáze je třeba velmi opatrně nastartovat zažívací ústrojí, neboť to je během hladovky v klidu, aby mohly probíhat očistné procesy. Zatímco hladovku můžeme přirovnat k řízení letadla v horizontálním letu, návratová fáze je daleko náročnější - jako když jdete na přistání. Podívejte se se mnou, jak jsem takové přistání zvládl.

nezávislost • energie • styl
© 2012-2019 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi