Druhá očista jater – prevence ztučnění (steatózy) jater2 komentáře
Slyšeli jste někdy o ztučnění neboli o steatóze jater? Pokud si myslíte, že ke ztučnění jater se můžou dopracovat jen alkoholici pilným pitím, jste na omylu. Jaterní steatóza je nejčastější metabolickou poruchou jater, která postihuje zejména dospělé ve středním věku a výše, ale v dnešní době bohužel stále častěji postihuje také mladé lidi.
Je to stav, kdy se přebytečné tukové kapénky hromadí v jaterních buňkách. Při dlouhodobém procesu ukládání tukových kapének v játrech dochází k poškození tkání a nakonec k selhání jaterních funkcí. Příčin zanášení jater je hned několik a se zdroji znečištění se setkáváme každý den. Málokdo ví, že ztučnění jater se může týkat každého, i těch, co alkoholu vůbec neholdují.
Žlučníkové kameny jsou těmi nejhrubšími nečistotami, které se v oblasti jater nacházejí, a mohou být odstraněny, jak už víme z článku Jak jsem si operovala žlučník, i bez operace. Ale očistná kůra za pomoci olivového oleje a grepu nebo citronu dokáže ještě mnohem víc. Touto metodou je možné velmi účinně odstranit také tukové kapénky a nánosy, které se v játrech hromadí a omezují jejich správnou funkčnost. Očistná kůra jater významně napomáhá celkové regeneraci jaterní tkáně.
Za hlavní příčiny poruch metabolismu jater a jejich ztučnění je všeobecně považován alkoholismus a neúměrně vysoký příjem potravy. Jenže tuto nemoc mohou vyvolat i faktory, které jsou denně přítomny v našem životě a kterých si ani nepovšimneme. V civilizovaných zemích dochází ke ztučnění jater nejčastěji z těchto příčin:
Troufám si tvrdit, že při současném životním stylu má na steatózu jater zaděláno snad každý. Rychlé životní i pracovní tempo vyžaduje plné nasazení a my nemáme pořádně na nic čas. V obchodech saháme po prefabrikovaném jídle, které se dá hned konzumovat, večer si k tomu pustíme televizi a necháme se utvrdit reklamou, že to děláme správně a že jsme „cool“.Bolest a nemoc nám mnohdy signalizují, že je něco špatně, my jsme však zvyklí nepříjemné tělesné projevy potlačovat léky. Hledáme okamžitou úlevu, protože vypadnout z tempa není žádoucí. V naší společnosti se sluší spolknout prášek a být stále „aktivní“. A tak se příčiny neřeší a jeden problém se postupně nabaluje na druhý. Podle mého názoru životní styl založený na výše popsaných principech končí právě civilizačními chorobami, do kterých já osobně řadím i sníženou nebo nedostatečnou funkci jater.
Dobrá zpráva je, že snížená funkčnost jater způsobená jejich znečištěním, v pokročilejším stádiu pak jejich ztučněním, je reverzibilní – tedy vratný proces. Když přijmeme zásadní opatření, máme ještě šanci neblahý stav výrazně vylepšit.
K játrům se v průběhu našeho života chováme strašně. Když pomine období bujarých studentských večírků, přichází náročné období budování kariéry a zakládání rodiny. Na čas a životosprávu v tomto údobí moc nehledíme, poněvadž jsou důležitější věci. Uklidňujeme se, že si to všechno vynahradíme, jen co budeme mít čas. Když konečně máme nějaké volno, tak převážně jíme a spíme. Zajdeme na pivo, na dobrou večeři, uspořádáme zahradní grilovačku. Prostě odpočíváme. Život jde dál a s přibývajícími léty navštěvujeme stále více ordinací a bereme stále více léků. Čím více jsou játra zanesená odpadními látkami, tím nižší je jejich funkčnost. Čím nižší je jejich funkčnost, tím více zdravotních problémů máme. Málokoho však napadne, že to může mít souvislost právě s játry. Trápí nás třeba alergie, které jsme dosud neměli, kožní vyrážky, máme potíže se zažíváním, jsme stále unavení.
Jak se ztučnění (steatóza) projevuje?
Nemocní zpočátku nepociťují žádné potíže. Častěji se jedná o náhodný nález při předoperační přípravě nebo v průběhu sledování jiného onemocnění. Pokud se potíže projeví, souvisejí obvykle se zvětšením jater a zvýšením jejich hmotnosti (hmotnost jater se může zvýšit až 4×). Nemocný si stěžuje na tlak v břiše, pocity plnosti, únavnost, sníženou výkonnost, zažívací problémy. Jak taková nemocná játra vypadají, se můžete podívat například zde.
Nejčastější příznaky:
Pro ty, kdo jsou ochotni nějakou souvislost mezi zhoršením svého zdravotního stavu a játry připustit, mám skvělou zprávu: Naše játra mají úžasnou schopnost regenerace. Příroda to zařídila tak, že vysoká schopnost regenerace je přímo úměrná naší nedovtipnosti a času potřebnému k tomu, aby nám některé věci tak zvaně došly. Z toho vyplývá, že k ráznému vylepšení funkce jater můžeme přistoupit v každém věku a příroda nás vyslyší .
Jediný moment, kdy nás nevyslyší už nikdo, je stav, kdy v játrech došlo vlivem špatné životosprávy k nevratné přestavbě jaterní tkáně. Tyto změny se nazývají cirhóza a jsou bohužel nevratné.
Jak postupovat při podezření na steatózu?
Můžete se nechat odborně vyšetřit svým lékařem. Pokud chcete přistoupit k domácí léčbě, bude postup stejný, jako při léčbě žlučníkových kamenů. V krátkosti tuto „operaci“ zopakujeme:
Výsledky druhé očistné kůry jater, kterou jsem aplikovala sama na sobě:
Možná vás napadne na závěr otázka: Je to tedy všechno vyřešené během dvou očistných víkendů?
Moje odpověď zní: Ne, bohužel není. Určitě je potřeba pokračovat a kůru za měsíc nebo za dva znovu zopakovat. Cílem je zbavit se všech nečistot, ne jen kamenů a části tukových usazenin. Až dosáhneme stavu, že voda bude po očistě čirá, tak i potom bude jistě dobré třeba jednou do roka játra a žlučník preventivně „vygruntovat“.
Druhá očista jater – prevence ztučnění (steatózy) jater
|