nezávislost • energie • styl
© 2012-2020 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi
 

Hladovka pro úplné začátečníky

Zdeněk Breitenbacher
15 komentářů
 
Hladovka je jednoznačně nejúčinnější způsob očisty organismu. Pokud to myslíte s očistou organismu vážně, je dobré se s principy hladovění seznámit. Máte-li navíc za sebou důkladnou očistu střev a úspěšné pročištění jater a žlučníku, je hladovka ideálním pokračováním. Pokusím se dát vám jednoduchý návod, který vám pomůže úspěšně provést vaši první jednoduchou hladovku.

Občasný půst je po celém světě docela běžný. Je často svázán s náboženskými tradicemi - nám v zemích s křesťanskou tradicí bude jistě blízká postní doba coby období přípravy na Velikonoce; ostatní náboženství mají také svá postní období. Nám ale nepůjde o nábožensky motivovaný půst, nám půjde o docela obyčejnou očistnou hladovku, abychom ulevili organismu v neustálém zpracovávání toho, čím jej prakticky nepřetržitě zásobujeme.
Mnoho lidí funguje po celý den tak, že každou chvilku něco tomu žaludku přihodí. Mezi hlavními denními jídly - snídaně, oběd, večeře - do sebe hodí tady bonbón, támhle koláček, tady tatranku. K televizi si otevřou chipsy nebo oříšky, a tak se vlastně pořád ládujeme a ládujeme. Žaludek a celý metabolismus si vůbec nestihne odpočinout a zregenerovat.
Moudří lidé proto doporučují občas zařadit do programu jednodenní hladovku - a tím dnes začneme. Schválně používám slovo hladovka (starvation), abych ji odlišil od půstu (fasting), který zejména v náboženském pojetí připouští konzumaci takzvaných postních jídel. Naproti tomu hladovka je absolutní, není dovoleno žádné jídlo s výjimkou pramenité vody. Ideálně bychom měli držet jednodenní hladovku jednou týdně, ale takové ambice dnes nemáme. Bude nám stačit hladovku si alespoň jedenkrát vyzkoušet.
 
Rozhodnout se k první hladovce není jednoduché. Pomáhat nám proto musí naši známí pomocníci - motivace a vůle. Nabídnu vám několik dobrých důvodů, proč hladovku provést:
  1. Dovolíte vašemu organismu konečně si odpočinout.
  2. Spálíte mnohem více svých tuků, než při běžném režimu.
  3. Budete se cítit lehčeji a zdravěji.
  4. V den hladovky budete mít o hodinu až dvě více času.
  5. Výrazně si posílíte svou vůli.
 
Přidám několik praktických rad:
  • Jednodenní hladovka se drží od předchozího večera do následujícího rána. Jde tedy o dvě noci a jeden den, přibližně 36 hodin bez přísunu potravy.
  • Domluvte se předem s vašimi blízkými, aby pro vás na ten zvolený den nevařili. Velmi těžko se vysvětluje, že dnes držíte hladovku, když vaše partnerka zrovna navařila jídlo pro celou rodinu.
  • Zajistěte si předem dostatek nápojů. Při skutečné hladovce se pije pouze voda, ale pokud je to vaše úplně první hladovka a cítíte se opravdu zle, můžete si dovolit dát si během dne teplý čaj s medem. Ten čaj ale připouštím jen a jen pro váš první pokus, aby vaše začátky byly snazší a abyste si vyzkoušeli, jak bude reagovat vaše psychika. Jakákoliv organická látka přítomná v zažívacím traktu brání nastartování potřebných procesů, takže příští pokusy s hladovkou už provádějte jen o vodě.
  • Vyberte si nějakou vhodnou aktivitu, abyste byli celý den dostatečně zaměstnáni. Kdybyste se měli nudit, bylo by mnohem těžší odolat plné ledničce nebo vašim blízkým, kteří vás budou lákat k večeři. Je dobré, když ta aktivita bude tělesná, pak se tuky spalují o to intenzívněji.
 
Dotazy a odpovědi:
• Budu mít hlad?
• Nemůže se stát, že omdlím?
• Vyžaduje jednodenní hladovka nějakou speciální přípravu?
• Co by mělo být první stravou po hladovce?
• V čem je největší přínos jednodenní hladovky?
• Je hladovka vhodná i pro mladistvé?
 
Náročnější z vás mohou zkusit víkendovou hladovku. Ta je obtížnější a je dobré ji spojit s nějakým výletem ve skupině podobných šílenců, jako jste vy. Vzpomínám na krásný víkend v Beskydech, kam jsme se vypravili coby skupina jogínů, kteří jsme se znali ze cvičení v Ostravě. Pronajali jsme si tam chatu, přijeli jsme v pátek, končilo se v neděli odpoledne. Nejedli jsme vůbec nic, jen jsme lítali po kopcích. Pili jsme většinou pramenitou vodu, někdo už zmíněný čaj s medem, ale byli tam i extrémisté, kteří pili jen vodu destilovanou.
Měli jsme skvělý program, parta byla bezvadná, víkend uplynul jako nic, na jídlo jsme ani nevzpomněli. Jediný tvor, který nám to jídlo připomínal, byl místní kocour. Byl zvyklý, že si chatu vždy na víkend někdo pronajal, že se večer vždycky hodovalo a že mu vždycky káplo hodně jídla. Tak nás celou dobu pozoroval, kdy i my nějaké to jídlo vytáhneme. Nedočkal se ani v pátek ani v sobotu, tak si řekl, že jsme nějaká divná parta, uraženě odešel a v neděli se už neukázal...
 
Příště se podíváme na delší hladovky. Reportáž z mé první třídenní hladovky najdete zde.
 
Hladovka pro úplné začátečníky
  Komentáře
  Mia M. 
Dobrý den,
chtěla bych Vás požádat o vysvětlení, jakým způsobem se při hladovce vyčistí střeva....... předpokládám, že když se do těla nedostává žádná potrava, tak se ani ve střevech nestrávené zbytky neposouvají a tím pádem nemůže dojít k pročištění střev. Nebylo by účelnější vypít ráno např.projímavou minerálku, aby došlo k vyprázdnění střev a očista organismu byla účinnější?
Předem děkuji za odpověď.
  Zdeněk B. 
Dobrý den, Mio,
nejlépe je hned první den použít spolehlivou projímavou minerálku (já používám Zaječickou hořkou), abyste začínala už od začátku s prázdnými střevy. Pokud držíte delší hladovku, doporučuje se provádět takovou očistu střev nejméně 1x týdně. Já si na to vždycky vyhrazuji sobotu, to nejsem v práci, a tak několikahodinové běhání na toaletu ničemu nevadí. Ale není pravda, že bez této pomoci se strava ve střevech neposouvá - peristaltika stále funguje, i když pomaleji, než když do těch trubek shora stále něco přidáváme. Důkazem je i moje vlastní zkušenost ze suché hladovky - to se samozřejmě žádná minerálka nesmí. Suchou hladovku jsem držel pět dní, přičemž třetí den jsem musel na velkou a docela slušně jsem se vyprázdnil.
Zdravím, Zdeněk.
  S.isa 
Dobrý den! Mnohým pití emulze při očistě žlučníku, nemusí být její chuť příjemná na patře. Já k jejímu vypití používám širší brčko! A pak ji v pohodě dám! :)
  Alica 
dobry den! tak ja som tu uplne nova, ale musela som sa prihlasit, bo sa nemam s kym podelit o zazitky s hladovkou :) tak v skratke, mam 40 rokov ( o par tyzdnov 41) a odkedy mam diagnostikovanu stitnu zlazu ( 3-4 roky) mam ovela vacsie problemy s celkovym traviacim ustrojenstvom. uz som niekedy z toho uplne zufala, citam,skusam... Minuly tyzden mi tak zrazu trklo, ze hladovka! to da oddych mojim crevam atd, a narazila som pri prieskume aj na vasu stranku. Tento pondelok som hned zacala,vydrzala som do utorka kolo 18tej hodiny :) jemine! to bolo super! Pondelok, az kolo obeda sa ohlasil hlad. KONECNE! Poriadny, zdravy HLAD ktory som uz necitila velmi dlho!
Ja neviem ci je to mozne za taky kratky cas, ale zvysok tyzdna citim ovela lepsie travenie, chut do jedla, je mi ovela lahsie. Buduci tyzden je spln, potom 18/5 je ten joginsky den. Ja zacnem ale uz od pondelka,nevydrzim cakat do splnu :) Strasne by som chcela zvladnut dlhsi post, velmi sa na to tesim! Ale sustredim sa na den po dni.
Mam jednu otazku. Ja zijem v anglicku, a tu nedostanem tu mineralku na vycistenie criev. Klystir si urcite nebudem robit. Mate nejaku radu ako/cim inak by som to mohla dosiahnut? co hovorite na Sennu? je to cista bylinka ktora sa pouziva ako prehanadlo.
dakujem krasne za vasu stranku a informacie a isto dam vediet ako to pojde :)
Krasny vikend prajem
  Zdeněk B. 
Dobrý den, Alice, omlouvám se za opožděnou reakci. Se Sennou nemám zkušenosti, doporučil bych jogínské cvičení Šank Prakšalána, s kterým lze dosáhnout stejného pročištění, pijete jen teplou vodu a provádíte speciální cvičení, které vám ta střeva otevřou a propláchnou. Na internetu najdete dostatek článků, jak se to provádí. Přeji krásné dny!
  Neměli byste vynechat

Jak se bránit proti zácpě

Jolana Breitenbacherová
Jednou z příčin, které přispívají ke vzniku rakoviny tlustého střeva, je chronická neprůchodnost střeva, tedy zácpa. Ve střevě, které se nedokáže důkladně a pravidelně vyprazdňovat, se mění vnitřní prostředí, v důsledku hromadění stolice vznikají nepřirozené tlaky na střevní tkáň, může docházet ke krvácivosti a vzniku hemoroidů za současného bujení mikroorganismů, které nejsou našemu zdraví prospěšné. Co s tím?

Bulvár dnes přinesl pro nás velmi zajímavou zprávu:
Šestadevadesátiletý indický farmář Ramajit Raghav má další dítě. Stojí za to přečíst si i starší článek, který se věnuje narození předchozího Raghavova syna, to když Raghavovi bylo 94 let. Už tehdy to byl důvod pro zápis do Guinessovy knihy rekordů...

Naslouchejte svému tělu

Zdeněk Breitenbacher
Dnešní agresívní svět do nás buší hlasité informace ze všech stran. Všude se dozvídáme, co si máme koupit, koho máme volit, co máme dělat či jakým jiným způsobem konat - ve prospěch někoho jiného. I běžně servírovaná zábava je toho součástí. Obvykle je velmi hlučná a vtíravá a v podstatě nám nedává žádný prostor pro přemýšlení nad tím, čeho se přesně účastníme a co se nám to vlastně předkládá. Žádá se po nás, abychom pokud možno nekriticky přijímali všechno, co pro nás někdo jiný vymyslí.
Velmi tiše ale dostáváme jiný typ informací - informace, které jsou na rozdíl od těch předchozích určeny pro náš vlastní prospěch. Vydává je naše tělo a říká si, co potřebuje a nemá, případně co dostává a dostávat nechce. Jsme vůbec schopni, v hluku všech informací zvnějšku, tyto jemné informace vnímat?

nezávislost • energie • styl
© 2012-2020 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi