nezávislost • energie • styl
© 2012-2021 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi
 

Hladovka pro úplné začátečníky

16 komentářů
 
Hladovka je jednoznačně nejúčinnější způsob očisty organismu. Pokud to myslíte s očistou organismu vážně, je dobré se s principy hladovění seznámit. Máte-li navíc za sebou důkladnou očistu střev a úspěšné pročištění jater a žlučníku, je hladovka ideálním pokračováním. Pokusím se dát vám jednoduchý návod, který vám pomůže úspěšně provést vaši první jednoduchou hladovku.

Občasný půst je po celém světě docela běžný. Je často svázán s náboženskými tradicemi - nám v zemích s křesťanskou tradicí bude jistě blízká postní doba coby období přípravy na Velikonoce; ostatní náboženství mají také svá postní období. Nám ale nepůjde o nábožensky motivovaný půst, nám půjde o docela obyčejnou očistnou hladovku, abychom ulevili organismu v neustálém zpracovávání toho, čím jej prakticky nepřetržitě zásobujeme.
Mnoho lidí funguje po celý den tak, že každou chvilku něco tomu žaludku přihodí. Mezi hlavními denními jídly - snídaně, oběd, večeře - do sebe hodí tady bonbón, támhle koláček, tady tatranku. K televizi si otevřou chipsy nebo oříšky, a tak se vlastně pořád ládujeme a ládujeme. Žaludek a celý metabolismus si vůbec nestihne odpočinout a zregenerovat.
Moudří lidé proto doporučují občas zařadit do programu jednodenní hladovku - a tím dnes začneme. Schválně používám slovo hladovka (starvation), abych ji odlišil od půstu (fasting), který zejména v náboženském pojetí připouští konzumaci takzvaných postních jídel. Naproti tomu hladovka je absolutní, není dovoleno žádné jídlo s výjimkou pramenité vody. Ideálně bychom měli držet jednodenní hladovku jednou týdně, ale takové ambice dnes nemáme. Bude nám stačit hladovku si alespoň jedenkrát vyzkoušet.
 
Rozhodnout se k první hladovce není jednoduché. Pomáhat nám proto musí naši známí pomocníci - motivace a vůle. Nabídnu vám několik dobrých důvodů, proč hladovku provést:
  1. Dovolíte vašemu organismu konečně si odpočinout.
  2. Spálíte mnohem více svých tuků, než při běžném režimu.
  3. Budete se cítit lehčeji a zdravěji.
  4. V den hladovky budete mít o hodinu až dvě více času.
  5. Výrazně si posílíte svou vůli.
 
Přidám několik praktických rad:
  • Jednodenní hladovka se drží od předchozího večera do následujícího rána. Jde tedy o dvě noci a jeden den, přibližně 36 hodin bez přísunu potravy.
  • Domluvte se předem s vašimi blízkými, aby pro vás na ten zvolený den nevařili. Velmi těžko se vysvětluje, že dnes držíte hladovku, když vaše partnerka zrovna navařila jídlo pro celou rodinu.
  • Zajistěte si předem dostatek nápojů. Při skutečné hladovce se pije pouze voda, ale pokud je to vaše úplně první hladovka a cítíte se opravdu zle, můžete si dovolit dát si během dne teplý čaj s medem. Ten čaj ale připouštím jen a jen pro váš první pokus, aby vaše začátky byly snazší a abyste si vyzkoušeli, jak bude reagovat vaše psychika. Jakákoliv organická látka přítomná v zažívacím traktu brání nastartování potřebných procesů, takže příští pokusy s hladovkou už provádějte jen o vodě.
  • Vyberte si nějakou vhodnou aktivitu, abyste byli celý den dostatečně zaměstnáni. Kdybyste se měli nudit, bylo by mnohem těžší odolat plné ledničce nebo vašim blízkým, kteří vás budou lákat k večeři. Je dobré, když ta aktivita bude tělesná, pak se tuky spalují o to intenzívněji.
 
Dotazy a odpovědi:
• Budu mít hlad?
• Nemůže se stát, že omdlím?
• Vyžaduje jednodenní hladovka nějakou speciální přípravu?
• Co by mělo být první stravou po hladovce?
• V čem je největší přínos jednodenní hladovky?
• Je hladovka vhodná i pro mladistvé?
 
Náročnější z vás mohou zkusit víkendovou hladovku. Ta je obtížnější a je dobré ji spojit s nějakým výletem ve skupině podobných šílenců, jako jste vy. Vzpomínám na krásný víkend v Beskydech, kam jsme se vypravili coby skupina jogínů, kteří jsme se znali ze cvičení v Ostravě. Pronajali jsme si tam chatu, přijeli jsme v pátek, končilo se v neděli odpoledne. Nejedli jsme vůbec nic, jen jsme lítali po kopcích. Pili jsme většinou pramenitou vodu, někdo už zmíněný čaj s medem, ale byli tam i extrémisté, kteří pili jen vodu destilovanou.
Měli jsme skvělý program, parta byla bezvadná, víkend uplynul jako nic, na jídlo jsme ani nevzpomněli. Jediný tvor, který nám to jídlo připomínal, byl místní kocour. Byl zvyklý, že si chatu vždy na víkend někdo pronajal, že se večer vždycky hodovalo a že mu vždycky káplo hodně jídla. Tak nás celou dobu pozoroval, kdy i my nějaké to jídlo vytáhneme. Nedočkal se ani v pátek ani v sobotu, tak si řekl, že jsme nějaká divná parta, uraženě odešel a v neděli se už neukázal...
 
Příště se podíváme na delší hladovky. Reportáž z mé první třídenní hladovky najdete zde.
 
Hladovka pro úplné začátečníky
  Komentáře
  Zdeněk B. 
Dobrý den, Mio,
nejlépe je hned první den použít spolehlivou projímavou minerálku (já používám Zaječickou hořkou), abyste začínala už od začátku s prázdnými střevy. Pokud držíte delší hladovku, doporučuje se provádět takovou očistu střev nejméně 1x týdně. Já si na to vždycky vyhrazuji sobotu, to nejsem v práci, a tak několikahodinové běhání na toaletu ničemu nevadí. Ale není pravda, že bez této pomoci se strava ve střevech neposouvá - peristaltika stále funguje, i když pomaleji, než když do těch trubek shora stále něco přidáváme. Důkazem je i moje vlastní zkušenost ze suché hladovky - to se samozřejmě žádná minerálka nesmí. Suchou hladovku jsem držel pět dní, přičemž třetí den jsem musel na velkou a docela slušně jsem se vyprázdnil.
Zdravím, Zdeněk.
  S.isa 
Dobrý den! Mnohým pití emulze při očistě žlučníku, nemusí být její chuť příjemná na patře. Já k jejímu vypití používám širší brčko! A pak ji v pohodě dám! :)
  Alica 
dobry den! tak ja som tu uplne nova, ale musela som sa prihlasit, bo sa nemam s kym podelit o zazitky s hladovkou :) tak v skratke, mam 40 rokov ( o par tyzdnov 41) a odkedy mam diagnostikovanu stitnu zlazu ( 3-4 roky) mam ovela vacsie problemy s celkovym traviacim ustrojenstvom. uz som niekedy z toho uplne zufala, citam,skusam... Minuly tyzden mi tak zrazu trklo, ze hladovka! to da oddych mojim crevam atd, a narazila som pri prieskume aj na vasu stranku. Tento pondelok som hned zacala,vydrzala som do utorka kolo 18tej hodiny :) jemine! to bolo super! Pondelok, az kolo obeda sa ohlasil hlad. KONECNE! Poriadny, zdravy HLAD ktory som uz necitila velmi dlho!
Ja neviem ci je to mozne za taky kratky cas, ale zvysok tyzdna citim ovela lepsie travenie, chut do jedla, je mi ovela lahsie. Buduci tyzden je spln, potom 18/5 je ten joginsky den. Ja zacnem ale uz od pondelka,nevydrzim cakat do splnu :) Strasne by som chcela zvladnut dlhsi post, velmi sa na to tesim! Ale sustredim sa na den po dni.
Mam jednu otazku. Ja zijem v anglicku, a tu nedostanem tu mineralku na vycistenie criev. Klystir si urcite nebudem robit. Mate nejaku radu ako/cim inak by som to mohla dosiahnut? co hovorite na Sennu? je to cista bylinka ktora sa pouziva ako prehanadlo.
dakujem krasne za vasu stranku a informacie a isto dam vediet ako to pojde :)
Krasny vikend prajem
  Lukáš 
Dobrý den,
rád bych již delší dobu zkusil očistnou hladovku. Chtěl bych začít tu 36 hodinovou a pak zkusit delší. V podstatě mne k tomu dohnala doba roušková, kdy kila jdou rychle nahoru. Chci se zeptat, zda je bezpečné při hladovce cvičit (kliky, dřepy, sklapovačky atd.), dále jestli voda může být jemně perlivá, konktértně mam nejraději Magnesii, a dále jsem četl, že je nutné vynechat léky, to se bojím. Proč je to nutné a proč je v případě, že léky beru, hladovka neúčinná? Beru 1mg Frontin a 1mg Rivotril před spaním, léky je potřeba brát každý den. Děkuji
  Zdeněk B. 
Dobrý den, vezmu to popořadě:
1) Cvičení během hladovky nevadí, záleží to na vaší kondici. Ale pokud s tím nemáte zkušenosti z dřívějška, tak si nakládejte ze začátku jen menší zátěž a uvidíte, co na to vaše tělo;
2) Voda může být jemně perlivá, to není problém, Magnesia je určitě velice vhodná kvůli minerálům, které obsahuje. Já sám mám nejraději Bílinskou kyselku. Co ale není vhodné, jsou slazené vody, obecně jakékoliv vody s obsahem organických látek;
3) S léky je to složitější. To není tak, že je hladovka při braní léků neúčinná. Problém je v tom, že pro očištěné tělo je běžná dávka léků příliš silná. Netroufám si vůbec říci, co by s vámi vaše léky během hladovky udělaly, pokud byste je bral v obvyklém množství. Tady by vám poradil jedině váš lékař, pokud ale bude vůbec nakloněný k tomu, abyste nějakou hladovku absolvoval;
4) To nejdůležitější, přestože jste se nezeptal: Považuji za velice riskantní pouštět se do hladovky, pokud je kolem nás nebezpečí v podobě covid-19. Pokud byste byl v době hladovky napaden virem, tak vaše oslabené tělo může mít fatální reakci. Sám odkládám hladovku (kterou bych už opravdu potřeboval) déle než rok, a dokud pandemie nezmizí, tak do hladovky nepůjdu.
Zdravím, Zdeněk
  Neměli byste vynechat
Stručný návod, jak se zachovat, co říkat a co si raději nechat pro sebe.
Uvažujete-li o hladovce, tak jistě také řešíte, jak se s tím vypořádá vaše nejbližší okolí. Jestliže vy sami o hladovce neuvažujete, ale máte v rodině nebo v okruhu svých blízkých někoho, o kom víte, že chce hladovění podstoupit, tak se vám možná bude hodit pár rad, jak se k takovému člověku chovat.

Harmonické partnerství je něco úžasného, a kdo to prožil či stále prožívá, dá mi za pravdu. Není divu, že si partneři chtějí takový stav pojistit a zajistit jeho trvání co nejdéle, nejlépe napořád. Ještě silnější nutkání udržet vztah co nejdéle mají čerstvě zamilovaní, vše jim připadá naprosto fantastické a představa, že by o to mohli přijít, je leká.
„Slib mi, že mě budeš milovat navždy!“
„Samozřejmě, miláčku, nikdy Tě neopustím!“
Držíme jim palce, ale co myslíte? Vydrží jim to? Jaké mají šance?

„Tož děvčico, dojdi na mlatevňu pro dřevo a zatopíme v kamnech. Však brzo budú zvonit na poledně a my eště nemáme uvařené.“
Než začneme vařit, řekneme si něco o kamnech. Samozřejmě není podmínkou, abyste vařili na nich, klidně můžete vařit na jakémkoli sporáku, který máte. Pokud ale koketujete s myšlenkou, že byste si kamna neboli sporák na tuhá paliva zakoupili, tak mám pro vás několik rad a tipů.

nezávislost • energie • styl
© 2012-2021 Zdeněk a Jolana Breitenbacherovi